UKC bo tem sestram izplačal napredovanja tudi za nazaj, torej za mesece, ko napredovanj niso prejemale in so tako prejemale nižje plače. Poplačilo tega denarja bo 132 sester po besedah glavne medicinske sestre v UKC Ljubljana Erne Kos Grabnar prejelo 20. julija.
Zavezali so se, da bodo spoštovali odločitev inšpektorata, kakršna koli že bo, je po doseženem sporazumu povedala vodja stavkovnega odbora Vesna Rugelj in dodala, da se bodo na odločitev inšpektorata lahko pritožili po sodni poti, a ne v obliki stavke. Kos Grabnarjeva je z dogovorom zadovoljna. Kot pravi, je prišlo o razumne odločitve.
"Lahko se zgodi, da bodo vračale denar"
Svetovalec strokovne direktorice Janez Remškar pa pravi, da odločitev inšpektorata pomeni demoklejev meč za obe strani. Kot je opozoril, se lahko zgodi, da bodo sestre morale tudi vračati denar, ki je izplačan na račun napredovanj. A je Rugljeva dodala, da bo inšpektorat dal mnenje, medtem ko lahko o morebitnem vračilu denarja oz. napredovanj odloča le sodišče. Če pa bodo zahtevali vračilo plač za nazaj, bo Sindikat Kliničnega centra ubral vse sodne postopke, da to prepreči, je napovedala.
Na dveh oddelkih niso mogle stavkati
Stavka okoli 50 medicinskih sester se je začela v ponedeljek. Za stavko so se odločile tiste srednje medicinske sestre, ki na oddelkih intenzivne terapije III UKC Ljubljana opravljajo tudi dela diplomiranih sester. A so stavkale sestre le na štirih takšnih oddelkih, na dveh stavke niso mogli izvesti, ker zaradi dopustov niso mogli organizirati dela tako, da bi potekalo nemoteno.
Odločitev predvidoma še ta mesec
Za stavko so se odločile zato, ker jim vodstvo UKC nekaj mesecev ne izplačuje več napredovanj za delo diplomirane sestre. Ker si vprašanje priznanja napredovanj sindikati in vodstvo UKC interpretirajo vsak po svoje, so namreč na pomoč poklicali upravni inšpektorat. Ta naj bi odločitev sprejel in sporočil predvidoma še ta mesec.
Dejstvo je, da "diplomiranim" sestram, ki končujejo zasebne fakultete po že znanemu sistemu - plati in tu je šestka, ne …