Po poročanju portala Kamnik.info naj bi Rok Jarc, direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik, včeraj zjutraj v prostorih kamniškega TIC-a fizično napadel uslužbenko zavoda. Pred direktorjem naj bi jo rešil šele njen sodelavec, dogodek pa so obravnavali tudi policisti. Ti naj bi zoper Jarca vodili predkazenski postopek zaradi suma storitev kaznivih dejanj zoper delovno razmerje in socialno varnost.
Napadena zaposlena naj bi kasneje poiskala zdravniško pomoč, a jo je na srečo odnesla brez hujših poškodb. Do nadaljnjega ostaja na bolniškem dopustu.
Kamnik.info poroča, da naj bi Jarc zaposleno pred napadom več mesecev na različne načine šikaniral na delovnem mestu. Poleg tega naj bi od njegovega prevzema položaja zavod zapustilo več dolgoletnih uslužbencev.
"Uslužbenke zavoda nisem poškodoval, drži pa, da sem ji iz rok proti njeni volji vzel mobilni telefon"
Jarc celotne zadeve sprva ni želel komentirati, nato pa se je odzval in poslal svoje pojasnilo, ki je v celoti dostopno na tej povezavi.
"Ne drži, da naj bi se nad uslužbenko zavoda agresivno znesel in jo fizično napadel na način, kot na podlagi nepreverjenih dejstev opisujete v objavljenem članku, niti uslužbenka zavoda na delovnem mestu ni bila šikanirana in mobingirana," je med drugim zapisal Jarc. Pojasnil je, da je ob prevzemu vpeljal "organizacijske in sistemske spremembe", s katerimi se je delovno mesto uslužbenke ukinilo.
"Z navedenimi organizacijskimi spremembami kot tudi z načinom vodenja procesov dela v zavodu se dotična uslužbenka ni strinjala, svoje mnenje s tem v zvezi pa je pričela izražati na neprimeren način in z izvajanjem pritiskov, tudi preko župana, vse z namenom, da se ji zagotovi drugo delovno mesto, ki bi bilo skladno z njenimi željami, oziroma da se ji zagotovijo drugačni pogoji dela, kot so določeni v okviru ponujenega delovnega mesta po spremenjeni sistemizaciji delovnih mest," je dodal. PRi svoji odločitvi je vztrajal in ni podlegel pritiskom, zatrdil pa je tudi, da uslužbenka ni bila šikanirana ali mobingirana, saj je po njegovih navedbah vse od njegovega imenovanja dalje na delovnem mestu "ni bila veliko prisotna (šlo je za upravičene zadržanosti od dela), da bi do takšnega nedopustnega ravnanja, ki ga strogo obsojam, objektivno gledano sploh lahko prišlo" ter da uslužbenka mobinga po njegovem vedenju ni prijavila.
Je pa priznal, da sta dve delavki takoj po tem, ko je postal direktor, podali odpoved, "vendar razlogi najverjetneje niso mogli biti v domnevnem manku mojih organizacijskih sposobnostih in domnevno spornih metodah dela, saj sem v tistem času šele nastopil z delom direktorja zavoda".
Pojasnil je, da je delavka med njegovim podajanjem navodil v zvezi z organizacijo dela pričela snemati z mobilnim telefonom. Zahteval je, naj s tem preneha, a je vztrajala, zato ji je mobilni telefon skušal vzeti iz rok, je pojasnil. "Uslužbenke zavoda nisem poškodoval, drži pa, da sem ji iz rok proti njeni volji vzel mobilni telefon," je dejal.
Poklicala je policijo, zatem pa zapustila delovno mesto. Jarc do zaključka postopka zadeve ne želi dodatno komentirati.
Župan: "V tem trenutku imamo premalo informacij, kaj vse se je dogajalo, da bi smeli lahkotno podajati sodbe"
Jarc, sicer profesor zgodovine in, kot si sam pravi, "desni libertarec", naj bi po poročanju medijev simpatiziral predvsem s stranko NSi, torej tudi s kamniškim županom Matejem Slaparjem. Ta je "osupel sem prebral vest o dogodku, kaj se je zgodilo v prostorih kamniškega TIC-a".
"Glede vpletenih v včerajšnji incident sem si iskreno in dlje časa prizadeval, da bosta sprta prišla do kompromisnih rešitev. Včerajšnji dogodek je zame nesprejemljiv, kajti nasilje vedno rodi novo nasilje. Poudarjam pa, da je za dogajanje v Zavodu odgovoren Svet Zavoda, ne pa župan Občine Kamnik, ki razen tega, da sodeluje z zavodom, z njim nima nobenih odnosov," je zapisal in obljubil, da si bo prizadeval, da se incident razišče.
"V tem trenutku imamo premalo informacij, kaj vse se je dogajalo, da bi smeli lahkotno podajati sodbe, razen seveda te, da je vsakršna oblika nasilja nesprejemljiva. Obenem pa iskreno verjamem, da bodo tudi institucije pravne države incident raziskale in nasilje sankcionirale," je sklenil Slapar.
V skladu z zakonom o medijih, objavljamo naslednji Prikaz nasprotnih dejstev:
»Skladno s 26. členom Zakona o medijih odgovarjam na neresnične in zavajajoče navedbe novinarja in urednika Iztoka Čebaška v članku »Direktor je v pisarni fizično napadel uslužbenko«, ki je bil dne 10.02.2022 objavljen na portalu KAMNIK.INFO in deljen na socialnem omrežju FACEBOOK na strani omenjenega portala.
Ne drži, da naj bi se nad uslužbenko zavoda agresivno znesel in jo fizično napadel na način kot na podlagi nepreverjenih dejstev opisujete v objavljenem članku, niti uslužbenka zavoda na delovnem mestu ni bila šikanirana in mobingirana.
Mandat direktorja ZTŠ Kamnik sem nastopil dne 01.06.2021. Z nastopom funkcije sem postopno spoznaval organizacijo dela v zavodu, zaradi česar sem vpeljal določene organizacijske in sistemske spremembe v smislu optimizacije poslovanja, ki so bile po večini dobro sprejete med zaposlenimi. Med drugim je prišlo tudi do spremembe pravilnika o sistemizaciji delovnih mest, s čimer sta soglašala tako svet zavoda kot ustanoviteljica zavoda – Občina Kamnik.
Do nesoglasij z uslužbenko zavoda je prišlo zaradi spremenjene sistemizacije delovnih mest in posledične premestitve uslužbenke na drugo, ustrezno, delovno mesto v zavodu. Uslužbenkino dosedanje delovno mesto se je zaradi poslovne odločitve ukinilo. Z navedenimi organizacijskimi spremembami kot tudi z načinom vodenja procesov dela v zavodu se dotična uslužbenka ni strinjala, svoje mnenje s tem v zvezi pa je pričela izražati na neprimeren način in z izvajanjem pritiskov, tudi preko občinske uprave, vse z namenom, da se ji zagotovi drugo delovno mesto, ki bi bilo skladno z njenimi željami, oz. da se ji zagotovijo drugačni pogoji dela kot so določeni v okviru ponujenega delovnega mesta po spremenjeni sistemizaciji delovnih mest. Pri svoji odločitvi sem vztrajal in pritiskom nisem podlegel, moja komunikacija z uslužbenko zavoda pa je bila omejena zgolj na izvrševanje dogovorjenih in predpisanih pravic in obveznosti iz naslova delovnega razmerja.
Odločno zanikam, da bi bila uslužbenka zavoda na delovnem mestu šikanirana in oz. mobingirana, kar sicer zgolj na pavšalni ravni navajate v omenjenem članku. Do navedenega se zaradi nekonkretiziranosti niti ne morem vsebinsko opredeliti, poudarjam pa, da uslužbenka zavoda od mojega imenovanja dalje na delovnem mestu ni bila veliko prisotna (šlo je za upravičene zadržanosti od dela), da bi do takšnega nedopustnega ravnanja, ki ga strogo obsojam, objektivno gledano sploh lahko prišlo. Prijava zaradi mobinga oz. šikaniranja na delovnem mestu zoper mene po mojem vedenju ni bila podana, saj bi v tem primeru pristojni morali postopati po predpisanem postopku. Drži, da sta takoj po nastopu mojega mandata dve delavki na zavodu podali odpoved pogodbe o zaposlitvi, vendar razlogi najverjetneje niso mogli biti v domnevnem manku mojih organizacijskih sposobnostih in domnevno spornih metodah dela, saj sem v tistem času šele nastopil z delom direktorja zavoda.
V zvezi z dogodkom, do katerega je prišlo dne 09.02.2022, pojasnjujem, da me je delavka pri podajanju navodil v zvezi z organizacijo dela pričela snemati z mobilnim telefonom. Ker na mojo zahtevo z opisanim ravnanjem ni prenehala in je kljub pozivu na takojšnje prenehanje s snemanjem nadaljevala, sem ji mobilni telefon poskušal vzeti iz rok. Uslužbenke zavoda nisem poškodoval, drži pa, da sem ji iz rok proti njeni volji vzel mobilni telefon. Za tem je uslužbenka zavoda poklicala policijo, ki je tudi prišla na kraj dogodka. Uslužbenka zavoda je za tem zapustila delovno mesto. Postopek vodi pristojna policijska postaja, ki v zvezi z dogodkom ugotavlja relevantna dejstva in okoliščine, svojo izjavo o dogodku pa sem že podal na samem kraju dne 09.02.2022. Do zaključka postopka zadeve ne želim komentirati več kot sem pojasnil v tej izjavi.
Poudariti želim, da tovrstne nepreverjene in zlonamerne trditve, ki temeljijo zgolj na izpovedbi dotične uslužbenke zavoda, škodijo predvsem ugledu zavoda, ki ga vodim, in mečejo slabo luč na vse nas zaposlene. Popolnoma nesprejemljivo je, da zaradi čim večje branosti objavljate članke z vsebino, ki med bralci vašega portala vzbujajo zgražanje in negativne emocije, ZTŠ Kamnik pa prikazujete kot ustanovo, kjer vlada nezadovoljstvo in represija vodstva nad zaposlenimi. Če bi bili res tako organizacijsko slabi kot navajate v članku, kako to, da nam je uspelo, kljub vladnim odlokom, izvesti novoletne koncerte z znanimi estradniki, in na njih privabiti več kot 1000 ljudi, januarja pa izvesti Plečnikove dneve in opozoriti slovensko javnost, da je tudi Kamnik mesto Plečnika?
ZTŠ Kamnik
Rok Jarc, direktor
Ti pa si jarac taprav a ne! brezobrazen do skrajnosti!sej boš naletu na mino ne skrb!bolan!!
V Kamniku so tako al tako vsi zmešan to je splošno dokazano dejstvo že 50 let
Ne vem, zakaj so tako dolgo čakali. Če je že več uslužbencev odšlo, bi to moral biti za ostale velik …