Poleg tega, da deskanje po medmrežju pri starejših ljudeh krepi tisti del možganov, ki nadzira procese sprejemanja odločitev in kompleksnega ugotavljanja razlogov (reasoning) za najrazličnejše pojave, ima lahko celo nasproten učinek na fiziološki proces pešanja možganske moči, povezan s staranjem, so v publikaciji Journal of Geriatric Psychiatry zapisali strokovnjaki z univerze v Los Angelesu. Deskanje po internetu naj bi na vitalnost možganov vplivalo tako spodbudno kot denimo ukvarjanje s sestavljanko.
Kako je mogoče povsem normalen starostni pojav zmanjševanja števila možganskih celic in pešanja njihove aktivnosti čim dlje blokirati, so strokovnjaki ugotavljali na vzorcu 24 ljudi, starih med 55 in 76 let. "Študija dokazuje, da puščajo čedalje bolj razvite računalniške tehnologije na starejših ljudeh pozitivne fiziološke posledice," je dejal Gary Small, vodja raziskave.
Korist le za stare mačke
Kalifornijski strokovnjaki so med raziskavo z aparaturami spremljali možgansko aktivnost
sodelujočih med brskanjem po svetovnem spletu in ločeno med branjem knjige. Obe dejavnosti sta na
ljudi podobno vplivali: opazno se je zvišalo delovanje tistih delov možganov, ki nadzirajo jezik,
branje, spomin in vizualne sposobnosti. Deskanje po internetu je poleg tega povzročalo dodatno
aktivnost v ločenem delu možganov, ki nadzira prej omenjeni proces sprejemanja odločitev in proces
kompleksnega ugotavljanja razlogov za najrazličnejše pojave – toda le pri izkušenih
uporabnikih interneta.
Znanstveniki razlagajo, da v nasprotju z "mehaničnim" branjem knjige brskanje po internetu zahteva izbiranje med nepregledno množici spletnih strani, to pa "poganja" večji del možganov kot le branje knjig. "Človeški možgani so očitno zelo občutljiv organ, ki ga lahko kadarkoli spodbudimo k učenju," pravi Small, ki razlaga, da lahko tudi neizkušeni uporabniki interneta postanejo dovzetni za njegov vsestranski pozitivni vpliv na možgane, le določenih veščin pri brskanju se morajo priučiti, kjer pa velja stari pregovor: "Vaja dela mojstra, če dela mojster vajo."