V povprečju sta morala podjetje ali samostojni podjetnik lani, da sta pridelala en sam evro čistega dobička, prodati kar 125 evrov svojih izdelkov ali storitev.
To med drugim kaže analiza poslovanja gospodarskih družb, samostojnih podjetnikov in zadrug za lani, ki so jo naredili pri Bisnodu, družbi za poslovne bonitete in informacije.
Je pa lansko leto gospodarstvo vendarle končalo z neto dobičkom (v skupni višini 680 milijonov evrov); leta 2010 je slovensko gospodarstvo na vsakih sto evrov prodaje pridelalo šest centov izgube.
Le še pol milijona služb
Podatki kažejo tudi, da je imelo slovensko gospodarstvo lani le še 500.343 zaposlenih, kar je 15.984 manj kot leto prej. Od leta 2009 pa je izginilo že 40 tisoč delovnih mest.
Kljub temu so se skupni prihodki vseh družb in podjetnikov lani vendarle povečali (za štiri milijarde evrov) in presegli 84 milijard.
K rasti so največ prispevala podjetja, ki se ukvarjajo z oskrbo z električno energijo, trgovino na debelo in trgovino z motornimi gorivi, proizvodnjo kovin in kovinskih izdelkov ter telekomunikacijskimi dejavnostmi po vodih, ugotavljajo v Bisnodu.
"Zanesljivo je, da nas najhujše šele čaka," ne le Sloveniji, temveč vsej Evropski uniji napoveduje finančni strokovnjak Simon Mastnak, ki se je v zadnjih dneh udeležil tradicionalne portoroške Finančne konference, na kateri so se razprave vrtele prav okoli krize in iskanja rešitev za izhod.
Stečaji in težave bank
Ocenjuje, da bo v Sloveniji zaradi varčevalnih ukrepov vlade, ki so po njegovem mnenju sicer nujni, na kratek rok še več stečajev.
To pa bo še povečalo pritisk na banke, ki imajo zaradi nasedlih naložb že brez tega precej težav.
"Banke bodo tako še naprej ključni problem, da bi se slovensko gospodarstvo lahko izvilo iz krize," napoveduje Mastnak.
Od 10 do 20 let
Pravi, da najbolj črnega scenarija, to je razpada območja z evrom, sicer ni pričakovati. Je pa izstop Grčije tudi po njegovih besedah "zelo realen".
Obenem ocenjuje, da bi bile posledice te krize, če se ne najde prava rešitev za Italijo in Španijo, precej večje, saj sta tudi ti dve ekonomiji bistveno večji.
"Na žalost še vedno vstopamo v krizo in nas dno šele čaka. In tudi ko ga bomo dosegli, bo za to, da bo evropsko gospodarstvo izplavalo iz težav, potrebnih vsaj deset let – kar je napovedala že Angela Merkel –, lahko pa tudi več. Velika depresija v ZDA je trajala 20 let," spomni sogovornik.
Težje do posojil
In kako bomo vse to občutili državljani?
"Kar hudo je in še bo, ker smo bili navajeni na razmeroma visok standard, ki se bo precej znižal.
Tudi mi kot potrošniki bomo v prihodnje manj trošili in težje pridobivali posojila.
Za tiste, ki imajo denar, bo pa to krasen čas, saj bodo nepremičnine in vrednostni papirji poceni," pravi.
ma politike zaklat ko prasca ma pokrdal ns bojo do golih njim se jebe za drzavo sam da majo oni …
"Za tiste, ki imajo denar, prihajajo krasni časi," pravi finančnik Simon Mastnak... uh, ta pa je strokovnjak! Zanima me kdaj …
Točno tako jozek D. Zgleda, da jih na fakultetah učijo samo krast in preprodajat. Zaslužijo si vse druge nazive, samo …