Delodajalci bi radi le, da so delavci tiho

Foto: Žurnal24 Sindikati upajo, da bodo tudi tokrat uspešni v svojih zahtevah. FOTO: Boštjan Ta
Izguba 74 tisoč zaposlitev zaradi višje minimalne plače je napačna in je namenjena zgolj ustrahovanju, meni predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Oglej si celoten članek

Po njegovem mnenju je zahteva za dvig minimalne plače na 600 evrov neto povsem upravičena. To bi po njegovem vodilo do boljšega življenja delavk in delavcev, do bolj uspešnega dela v podjetjih in hkrati do gospodarskega razvoja, saj bi se povečala kupna moč prebivalstva.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) namreč menijo, da ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), da bi ob predlaganem povišanju delo izgubilo več kot 74 tisoč delavcev, ne drži. "Dodana vrednost nima nobene zveze s povečevanjem plač," so sporočili iz ZSSS.

Obstajajo druge poti
Dodajajo, da zmanjšanje števila zaposlenih ni edina pot za ohranitev dodane vrednosti, in opozarjajo, da GZS v analizi ni upoštevala zahteve po spremembi dohodninske zakonodaje za zavezance v spodnjem dohodkovnem razredu. Ocena GZS temelji tudi na povečevanju plač po kolektivnih pogodbah v podjetjih za 10, 20 in 40 odstotkov.

"To je popolni nesmisel, saj se do sedaj te plače niso povečevale za tolikšen odstotek," je v sporočilu zapisal izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje Ladislav Rožič.

Nikoli ni pravi čas
Za delodajalce nikoli ni primeren čas za dvig delavskih plač, je ob tem na svojem obisku v Slovenj Gradcu še ugotavljal Semolič, saj tudi v konjunkturi niso pristajali na dvig plač.

Trditev je ponazoril s primerom izplačil odpravnin članom uprave v Novi Ljubljanski banki (NLB), ki pa so nato ostali v službi na NLB. Delavcem se nikoli ne bi moglo zgoditi, da bi v primeru premestitve na drugo delovno mesto dobili tudi odpravnino, je dejal Semolič in poudaril, da "ti delodajalci" hkrati pritiskajo na znižanje odpravnin delavcem.

Priprave v polnem teku

Semolič je izpostavil tudi aktualne priprave na velik protestni shod delavcev v Ljubljani 28. novembra. S tem želijo opozoriti politike, naj nemudoma umaknejo vsa izhodišča pokojninske reforme, ki so do delavcev "izrazito neprijazna, krivična in nekorektna".

Zlasti nasprotujejo opravljanju dela do 65. leta starosti, saj ta pogoj po njegovih besedah izključuje delovno dobo in je "nečloveški" do velike skupine delavcev, ki so hitro začeli z delom.

S protestnim shodom, ki ga je doslej podprlo tudi pet drugih sindikalnih central, bodo sindikati zahtevali tudi dvig najnižjih plač.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.