Raziskovalci so študijo izvajali kar 40 let, in sicer na 238 tisoč ženskah. Pri tistih, ki so bile kot najstnice obilnejše, je bila v odraslih letih verjetnost multiple skleroze dvakrat večja.
Otroška debelost ni odločilna
Zanimivo pa je, da niso ugotovili nikakršne povezave med debelostjo v otroških letih in multiplo sklerozo v odraslih. Kljub tem ugotovitvam bodo še nadaljevali raziskave, ki bi bolj utemeljeno potrdile sedanje sklepe.
Med raziskavo je za multiplo sklerozo zbolelo 593 žensk. Raziskovalci so to primerjali z indeksom telesne mase pri 18, 5, 10 in 20 letih. Na rezultate ni vplivalo niti morebitno kajenje ali telesna neaktivnost.
Pomemben vitamin D
Poleg tega, da raziskovalci niso ugotovili povezave z debelostjo v otroških letih, na multiplo sklerozo prav tako nima vpliva debelost pri starejših. Prejšnje raziskave so povezovale visoke vsebnosti vitamina D z manjšo verjetnostjo multiple skleroze, ta raziskava pa je potrdila, da je debelost povezana z nizkimi vsebnostmi vitamina D.
"Veliko je raziskav, ki podpirajo tezo, da je debelost v najstniških letih morda celo odločilna za razvijanje določenih bolezni," pravi avtorica raziskave Kassandra Munger.