Daroval kostni mozeg, pa ne dobi polne bolniške

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Darovanje kostnega mozga je lahko precej boleče in darovalcu pripada bolniški stalež tudi do tedna dni. A, za razliko od darovalca krvi, mu ne pripada sto odstotno nadomestilo plače.
Oglej si celoten članek

"Meseca oktobra sem daroval krvotvorne matične celice (kostni mozeg), za kar je bila predvidena 100 odstotna bolniška, vendar pa se po zadnji uredbi vlade vsaki bolniški odtegne deset odstotkov," pravi eden od darovalcev, ki je za odtegljaj presenečen izvedel šele ob zadnjem izplačilu svoje plače. 

"Že tako se težko kdo odloči za darovanje, potem pa, namesto da bi dobil nagrado, prejme klofuto," piše na spletnem portalu predlagam.vladi.si. "Predlagam, da se za transplantacijske bolniške staleže vrne 100-odstotna bolniška, še bolj pošteno pa bi bilo, da bi bila 200-odstotna."

Dva načina zbiranja celic

Bolniški stalež praviloma ni potreben pri zbiranju celic iz venske krvi, po odvzemu kostnega mozga pa zaradi bolečin Zavod RS za presaditve organov in tkiv Slovenija Transplant priporoča stalež - običajno teden dni. Foto: Profimedia Darovanje kostnega mozga

"Če te celice pridobivajo samo s citoferezo, kar je neke vrste transfuzija, je potrebno počivanje samo toliko, kolikor je darovalec oslabljen," pojasnjuje Andrej Gadžijev, dr. med., specialist kirurg travmatolog s Travmatološke klinike UKC Ljubljana in sodelavec Slovenije Transplanta. 

Boleč poseg in nevarnost okužb

"Če pa se ga jemlje iz kosti, iz medenice ali prsnice, gre za malo operacijo. Poseg boli, a se mora bolečina v enem tednu umiriti," pravi Gadžijev in pojasnjuje, da je en teden bolniške varno območje, da ne pride do morebitnih okužb. "Če na odvzetem mestu pride do vnetja, je to lahko nevarno, potrebni so antibiotiki."

Večji poseg pri živem darovalcu je darovanje ledvic, dela jeter ali pljuč, kjer gre za pravi operativni poseg. "V zadnjih desetih letih smo imeli dva taka primera darovanja ledvice," pojasnjuje Gadžijev. "Ker gre za operativni poseg, ki je nevaren sam po sebi, je potrebna bolniška vsaj kakšen teden. Oseba po posegu ne sme dvigovati težki stvari, da ne popokajo šivi ali se ne naredi trebušna kila." Foto: Profimedia Darovanje kostnega mozga

Izjema le darovanje krvi

Od 31. maja, ko je stopil v veljavo zakon za uravnoteženje javnih financ, se nadomestilo za plače za prvih 90 koledarskih dni zniža za odmerni odstotek za deset odstotnih točk pri vseh razlogih začasne zadržanosti od dela, razen v primeru zadržanosti od dela zaradi poklicne bolezni in poškodbe pri delu, nege družinskega člana ter darovanja krvi. Oseba, ki je darovala kri, bo tako prejela 100 odstotno nadomestilo, darovalec kostnega mozga pa le 90 odstotno.

Na ministrstvu za zdravje, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc, pravijo, da zgornja ureditev nima prehodne narave, temveč je trajna in je posledica reševanja finančnih razmer zdravstvene blagajne, spremeniti pa jo je mogoče le s spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.  Foto: ZZZS Nadomestilo med bolniško

Reformo omenjenega zakona ministrstvo sicer načrtuje v letu 2016 in bo, očitno preučilo tudi opisano problematiko. "Ministrstvo bo v okviru priprave reforme preučilo tako pravne, finančne in socialne vidike obstoječe ureditve ter skladno z ugotovitvami predlagalo nove in spremenjene rešitve."

irma.hus@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 15:59 9. November 2015.

    Za predlagatelj in podpornike tega zakona bi Tito imel posebno mesto kjer bo bili pokopani!

  • 15:14 9. November 2015.

    Če bi obdavčil neumne komentarje pod članki žurnala, bi bila Slovenija bogatejša od izvoznic nafte

  • 13:14 9. November 2015.

    Pa to je svoinjartija tako politično vodstvo to je sranje od sranja.<br />Pa kaj so to ljudje, tile ki pišejo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.