Zemlja-voda. Sistem prek kolektorjev ali cevi (ki vodijo do toplotne črpalke – TČ) po zemljišču prejema energijo iz zemlje.
Voda-voda. Zahteva izkop vrtine, za katero je treba imeti rudarsko dovoljenje. Omogoča največji izkoristek. Zrak-voda. Sistem črpa energijo iz zraka, predstavlja pa tako najmanjši vložek kot učinek.
Inverterske TČ. Omogočajo zvezno prilagajanje moči dejanskim potrebam in tako zmanjšujejo porabo. Sistem deluje tako, da se črpalka vklopi, ko je to potrebno, drugače pa miruje.
Reverzibilne TČ. Omogočajo tako ogrevanje kot hlajenje prostorov. Imajo vgrajeno elektronsko regulacijo, ki lahko energijo prejema in oddaja.
Na trgu toplotnih črpalk je opaziti vedno več sistemov z inverterjem, ki z regulatorjem uravnava njihovo delovanje: črpalke tako po potrebi grejejo ali pa tudi hladijo prostor oziroma moč prilagajajo izgubam energije v stavbi. Prihajajo tudi novi sistemi, ki sami regulirajo moč, in sicer brez inverterja.
Prilagodljivost po novem
Toplotne črpalke se danes ne uporabljajo le za ogrevanje sanitarnih voda in prostorov, ampak vedno več ljudi poleti z njimi prostore tudi hladi. “Dodatno prednost predstavljajo sistemi, ki prilagajajo svojo moč izgubam objekta,” je dejal Jure Šacer iz podjetja Termoshop in dodal: “Trend se bo nadaljeval tudi v prihodnje, saj je na trgu že opaziti prehod od klasičnih sistemov k inverterskim, vedno več zanimanja bo tudi za sisteme, ki lahko moč prilagajajo v razponu od deset do sto odstotkov – in to brez uporabe inverterja.”
Hinko Klun iz podjetja Gorenje Tiki je povedal: “Čeprav na trg prihaja vedno več prilagodljivih sistemov, glavnino prodaje danes še vedno predstavljajo inverterske toplotne črpalke, ki za postavitev ne potrebujejo vrtine oziroma prostora za zemeljski kolektor, kar pomeni, da so cenovno veliko dostopnejše. Investicija v sistem za enodružinsko hišo tako znaša okoli štiri tisoč evrov.”
Za novo- in starogradnje
Sistemi s prilagodljivo močjo (predvsem zaradi ugodne cene in preproste vgradnje) predstavljajo popoln ogrevalni sistem za novogradnje s talnim ogrevanjem. “Novost predstavljajo tudi visokotemperaturne izvedbe sistemov, ki so primerne tudi za obnove starejših ogrevalnih sistemov, ki uporabljajo radiatorje,” je razložil Šacer.
“Pri nakupu morata biti izkoristek in vprašanje, ali je njegova nazivna moč dejanska, pred ceno sistema. Vedno več je namreč izdelkov (največkrat kitajskega izvora), katerih dejanski izkoristki niso enaki kataloškim, kar pomeni, da stranka ne dobi tistega, kar plača. Tako se sistemi na dolgi rok izkažejo celo za dražje, zlasti če njihova življenjska doba ni tako dolga kot pri kakovostnejših, ki zdržijo 20 let in več. Pri nakupu so pomembne tudi poprodajne storitve, ki naj bodo čim boljše,” je sklenil Klun.
Novost: tehnologija vbrizga
Tehnologija Flash Injection omogoča ogrevanje pri zelo nizkih zunanjih temperaturah. Sistem sestavlja vbrizgalni kompresor z obvodom – bypasom in prenosnikom toplote, ki preusmerjeno hladivo (R 410 a, plin, ki se uporablja tudi za hlajenje prostorov s klimatsko napravo) v tekočem stanju deloma spremeni v plinasto-tekoče stanje in tako pripomore k manjšim obremenitvam kompresorja.
Zaradi povečanja obtoka hladiva pri nizkih zunanjih temperaturah se skrajša čas, potreben za začetek gretja, višja je izhodna temperatura notranje enote in hitrejše je odtaljevanje, vse to pa dodatno zniža stroške ogrevanja.