GPG sta obiskali preiskovalki UVK, ki ju je zanimala tudi dokumentacija, povezana s predorom Markovec, je za STA povedal direktor podjetja Boris Dolamič. Poudaril je, da jih nič ne skrbi, ker se niso dogovarjali, in razkril, da naj bi UVK preiskoval sedem ali osem podjetij. Preiskava je po Dolamičevih besedah usmerjena v posle nizke gradnje, in sicer nekatere avtocestne odseke, viadukte in predore, tudi predora Markovec in Šentvid.
Dodal je, da so Dars opozarjali, da predora Markovec po ceni, ki jo je ponudil konzorcij CPM − Alpine Bau, ni mogoče zgraditi in da se bo ponovila zgodba s Šentviškim predorom.
Obisk Soršakovih delavcev so potrdili tudi v CPM in zanikali kakršnokoli kartelno dogovarjanje.
Gradbinci pod drobnogledom
UVK je tokrat na muho vzel Vegrad, CPL, SCT, CPM, GPG, v postopku pa je tudi Primorje, pišejo Finance. Omenjena podjetja naj bi se namreč kartelno dogovarjala pri več kot 20 projektih pri gradnji avtocest. Preiskovane nepravilnosti se nanašajo na gradnjo viaduktov, premostitvenih objektov, obnove ter na gradnjo predorov Markovec in Šentvid.
Vegrad, CPL, SCT, CPM, GPG in Primorje naj bi na razpisih sodelovali pri ponudbah ter skupaj oblikovala ceno in druge pogoje za storitve, namesto da bi oddali vsak svojo ponudbo. Podjetja so bila namreč samostojno sposobna izvesti storitve.
Zato obstaja sum, da so skupne ponudbe oddajala samo zato, da bi skupaj določila ceno in druge pogoje. Obstaja sum, da so si gradbena podjetja dogovorno razdelila trg gradbenih storitev. Seveda pa uvedba postopka še ne pomeni, da so podjetja tudi zares kriva.
UVK naj bi prijave dobil zaradi žolčnih razmer med gradbinci, ki jih je povzročila gradnja predora Markovec, pri kateri je CPM izmaknil posel SCT, še piše časnik.