V začetku lanskega novembra je začel veljati nov pravilnik o delitvi in obračunu stroškov, po katerem se poraba tople vode v stanovanju zaračuna po porabi (torej glede na stanje vodomera) le, če ima vodomere nameščene več kot polovica stanovanj. Če je stanovanj s števci manj, vsi plačujejo porabo po osebi.
Najverjetneje je torej, da je v večstanovanjski hiši bralke stanovanj z nameščenimi vodomeri manj kot polovica.
"Po našem razumevanju področne zakonodaje, ki ga je potrdil tudi energetski inšpektor, v takšnem primeru lastnik stanovanja žal nima druge možnosti, kot da strošek priprave sanitarne tople vode plačuje po deležu, ki je izračunan na podlagi števila oseb v stavbi," pojasnjujejo pri upravniku Želva.
Med stavbami, ki jih upravljajo, je kar petina takšnih, ki imajo centralno pripravo tople vode, stanovanj z vodomeri pa je manj kot polovica.
Država spodbuja varčevanje. Pa ga res?
"Država je z omenjenim pravilnikom želela spodbuditi tiste, ki še nimajo vgrajenih vodomerov, da jih vgradijo, saj so bili do sedaj bolj privilegirani od tistih, ki so imeli vodomere vgrajene," poudarjajo na SPL, enem največjih upravnikov večstanovanjskih stavb.
Faktor 3 po navedbah upraviteljev nima takšnega učinka, da bi se na ta račun obračunavala in zbirala dodatna finančna sredstva, ki bi se lahko kakorkoli koristila ali zbirala.
Se pa strošek za toplo vodo primerno porazdeli med lastnike stanovanj. Na račun tistih, ki plačujejo račun s faktorjem 3, ostali plačujejo manj.
Stanovanj, ki so kaznovana s faktorjem 3, je po podatkih upravitelja Tabor okoli deset odstotkov.
Vprašanj brez odgovora je veliko
"Gre za zelo perečo temo, ki odpira vprašanja tako etažnim lastnikom kot upravnikom. Postavlja se še polno vprašanj, ki smo jih podali na pristojna ministrstva, pa pojasnil še nismo prejeli," pojasnjujejo v kranjskem Domplanu.
Na infrastrukturnem ministrstvu priznavajo, da so na pravilnik prejeli več pripomb oziroma pobud za njegovo spremembo. "Pobude preučujemo in jih bomo analizirali. Če se bo izkazalo potrebno, bomo spremenili pravilnik za naslednjo kurilno sezono," poudarjajo.
dezurni@zurnal24.si
Kot mi je znano je bilo tako že v Jugoslaviji.
Uporabniku svetujem, da najprej preveri, če mu upravnik sploh pravilno bračunava vodo. S tem mislim, če sploh pravilno deli gleden …
Vgradiš nova okna, izolacijsko fasado, kvalitetnejšo streho, sončne kolektorje... Super, nepremičnina je vredna več, zato boš nekoč plačeval več nepremičninskega …