"Bolezni in smrti, ki jih povzroči kajenje, so preprečljive in nepotrebne," pred jutrišnjim dnevom brez cigarete opominjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da zaradi kajenja umre vsak drugi kadilec oziroma skoraj deset Slovencev na dan.
"Vpliv kajenja je nesporno dokazan pri različnih vrstah rakov, boleznih srca in ožilja, kronični obstruktivni pljučni bolezni ter težavah z zanositvijo in impotenco," pravi Tomaž Čakš z NIJZ. "Na prvem mestu med 'kadilskimi raki' je zagotovo pljučni, vendar kadilci umirajo predvsem zaradi bolezni srca in ožilja," dodaja.
Podražitve ne pomagajo
Za zmanjševanje kajenja smo v Sloveniji pomemben korak naredili leta 2007, ko smo prepovedali kajenje v javnih prostorih. Takrat se je število kadilcev sicer zmanjšalo, a se spet povečuje, najbolj med ženskami in dekleti.
Ne pomagajo pa niti podražitve cigaret. Najbolj prodajani so se v zadnjih sedmih letih podražili z 2,00 na 3,30 evra, a se je po raziskavi Cindija delež kadilcev v tem času celo povečal. "Zaradi razmerja med ceno in kupno močjo so tobačni izdelki dostopnejši kot v državah Jugovzhodne Evrope. Tobačni izdelki v Sloveniji so prepoceni," pravi Marijan Ivanuša iz Svetovne zdravstvene organizacije.
Prenehanje. Če bi lahko, bi prenehalo kaditi od 50 do 70 odstotkov kadilcev, pravijo na NIJZ. Tem svetujejo, naj se obrnejo na najbližji zdravstvenovzgojni center, kjer sta jim na voljo individualno in skupinsko svetovanje. "Zelo pomembno pa je, da kadilec razmisli tudi o celoviti spremembi v smeri bolj zdravega načina življenja," dodajajo.
Kaj je treba vleči čike in smraditi vse okoli.<br />Pol pa jamranje ni denarja, sem bolan, boli me koleno itd. …
Ko se zbere naša familja v gostilni , vsakih 20 min ostanemo kar na enkrat sami moški za mizo . …
V SLO je več kadilk in predvsem pri mladih