Četrtina Slovencev posega po tem orodju

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Četrtina slovenskih uporabnikov interneta je uporabljala orodja generativne umetne inteligence. Glavni razlog za njihovo uporabo sta bila radovednost in raba v zasebne namene.
Oglej si celoten članek

Raziskava Fakultete za družbene vede (FDV), ki so ji izvedli junija, je pokazala, da je v zadnjih treh mesecih orodja generativne umetne inteligence uporabljalo 25 odstotkov uporabnikov interneta v Sloveniji. Kot ugotavljajo na Centru za družboslovno informatiko ljubljanske fakultete za družbene vede, je največ, 95 odstotkov vprašanih, orodja generativne umetne inteligence uporabljalo iz radovednosti. Sledila je raba v zasebne namene z 82-odstotnim deležem.

"V pogledu razlik med podskupinami lahko pri uporabi in stališčih do generativne umetne inteligence zaznamo trend, ki sovpada s splošnim vzorcem zgodnjega posvajanja novih tehnologij, ki se je kazal tudi v prvih letih posvajanja interneta pred tremi desetletji," so zapisali v poročilu.

Večina uporabljala eno oziroma dve orodji

Višjo uporabo orodij generativne umetne inteligence so tako zaznali med moškimi, prebivalci urbanih naselij in osebami z več kot srednješolsko izobrazbo. Na drugi strani je nižja med brezposelnimi, zelo nizka pa med upokojenci. Večina uporabnikov je uporabljalo le eno oziroma dve tovrstni orodji (38 oz. 39 odstotkov).

Uporabniki so pri uporabi rezultatov generativne umetne inteligence zelo previdni. Prepričani so, da jih znajo uporabljati in kritično ovrednotiti. Med anketiranci je obenem prevladovalo mnenje, da morajo biti vsebine, ustvarjene z generativno umetno inteligenco, jasno označene.

Foto: Profimedia ChatGPT

Desetina si tako pohitri delo

Skoraj polovica (48 odstotkov) sodelujočih v raziskavi je prepričanih, da bo generativna umetna inteligenca v petih letih bolj ali manj spremenila večino dela, ki ga opravljajo za plačilo. Šest odstotkov jih je bilo povsem prepričanih.

Skoraj desetina uporabnikov orodij generativne umetne inteligence te dnevno uporablja, da hitreje opravijo delo na delovnem mestu.

Glede prepovedi rabe umetne inteligence v izobraževanju so bili anketiranci razdeljeni na dva enaka dela, izrecno pa jih tako prepoved podpira 29 odstotkov.

Med uporabniki generativne umetne inteligence jih večina (56 odstotkov) še ni slišala za akt EU o umetni inteligenci, trije odstotki pa so ocenili, da ga dobro pozna.

Manj zaskrbljeni glede razvoja

Primerjave z raziskavami v ZDA kažejo, da slovenski uporabniki glede rabe generativne umetne inteligence ne zaostajajo, kažejo pa nižje zavedanje potencialov teh orodij in so manj zaskrbljeni glede razvoja generativne umetne inteligence. V Sloveniji je bilo zaskrbljenih 36 odstotkov ljudi, medtem ko je bil lani ta delež v ZDA pri 52 odstotkih.

V raziskavi je sodelovalo 869 ljudi, ki so jih naključno izbrali iz Centralnega registra prebivalstva.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 10:17 21. December 2024.

    e ga bomo najebal, ko bo kmet vile zamenjal za UI. namest da bi se učil kako se kladivo in …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.