Takšno cenovno razmerje pa predstavlja zgornjo sprejemljivo mejo, je v danes objavljenih smernicah glede cestnih pristojbin poudarila Evropska komisija.
Povprečna dnevna cena tedenske vinjete v Sloveniji je 2,14 evra, povprečna dnevna cena letne vinjete pa 0,26 evra. Razmerje tako znaša 8,2. Cena letne vinjete v Sloveniji je 95 evrov, cena tedenske pa 15 evrov.
To cenovno razmerje, ki je po navedbah Evropske komisije ključen podatek za pravičnost vinjetnega sistema za tuje voznike, je v Sloveniji najvišje med sedmimi članicami unije, ki so vinjete že uvedle.
Najnižje je na Madžarskem, kjer letna vinjeta stane 148,90 evra, tedenska, ki je veljavna 10 dni, pa 10,30 evra. V Avstriji je povprečna dnevna cena najkrajše vinjete, ki je veljavna 10 dni in stane osem evrov, 0,80 evra, povprečna dnevna cena letne vinjete, ki stane 77,80 evra, pa je 0,21 evra.
Bruselj vinjetam ni najbolj naklonjen
Evropska komisija v danes objavljenih smernicah izraža jasno preferenco do sistema zaračunavanja cestnin glede na prevoženo razdaljo, ki je po njeni oceni pravičnejši in učinkovitejši pri pošiljanju osnovnih cenovnih signalov.
V Bruslju pravijo, da lahko vinjetni sistemi, če niso skrbno zasnovani, z večjo verjetnostjo povzročijo težave tujim tranzitnim voznikom. Komisija zato kot pogoj pri uvedbi vinjet navaja obstoj minimalnih kratkoročnih vinjet. Obstajati morajo najmanj tedenske, mesečne in letne vinjete.
Poleg tega mora biti razmerje med povprečnimi dnevnimi cenami sprejemljivo, informacije o stroških za uporabnika jasne in lahko dostopne, nerezidenti pa morajo imeti različne možnosti za nakup vinjet.