Cene gor za 0,3 odstotka

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin septembra zvišale za 0,3 odstotka, je sporočil statistični urad. Inflacija na letni ravni je dosegla 1,4 odstotka.
Oglej si celoten članek

Na inflacijo je najbolj vplivalo gibanje cen v skupinah obleka in obutev ter rekreacija in kultura.
Septembra so se cene v skupini obleka in obutev s prihodom jesensko-zimske kolekcije pričakovano zvišale, in sicer za 13,8 odstotka. To je k mesečni inflaciji prineslo 0,9 odstotne točke. Dodatne 0,1 odstotne točke so inflacijo zvišale druge podražitve.

Počitnice v paketu znižale inflacijo

Inflacijo so ob zaključku glavne turistične sezone znižale počitnice v paketu, ki so se pocenile za 14,8 odstotka. To je mesečno inflacijo znižalo za 0,6 odstotne točke. Dodatno znižanje, za 0,1 odstotne točke, pa so prispevale še nižje cene sadja za 3,4 odstotka.

Pri septembrskih podražitvah so izstopale še višje cene cestnega potniškega prevoza (za 5,9 odstotka), osebnih predmetov (za 5,4 odstotka), cvetja in izdelkov za vrtnarstvo (za 2,5 odstotka) ter tekstila za gospodinjstvo (za dva odstotka), pri pocenitvah pa cenejši letalski prevozi (za 4,9 odstotka), izobraževalni tečaji (za 3,9 odstotka) in trda goriva (za dva odstotka).

Storitve dražje za 2,1 odstotka

Rast cen na letni ravni je bila septembra 1,4-odstotna, medtem ko je bila avgusta 2,2-odstotna, v istem obdobju lani pa 3,3-odstotna. V enem letu so se storitve podražile za 2,1 odstotka, blago za 1,1 odstotka.



Letna rast cen je bila najvišja v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 7,1 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,5 odstotka), stanovanje (za 2,1 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za dva odstotka), obleka in obutev (za 1,7 odstotka) ter komunikacije (za 1,1 odstotka).
V povprečju nižje kot pred enim letom pa so bile cene v skupinah stanovanjska oprema (za 1,5 odstotka), izobraževanje (za 0,5 odstotka) in prevoz (za 0,4 odstotka).

K skupni letni rasti cen so največ, 0,6 odstotne točke, prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, med katerimi so izstopale cene zelenjave in sadja (za 11,2 oz. 9,5 odstotka) ter mesa. Dražje alkoholne pijače in tobak so k inflaciji prispevali 0,4 odstotne točke. Tobačni izdelki so se podražili za 9,8 odstotka, pri alkoholnih pijačah pa izstopa podražitev vin (za 7,5 odstotka).

Dodatne 0,3 odstotne točke so k skupni inflaciji prispevale podražitve v skupini stanovanje. Na gibanje cen v tej skupini so vplivale predvsem podražitve elektrike ter komunalnih in drugih storitev. Pocenila pa sta se plin in daljinska energija. K letni inflaciji so po 0,1 odstotne točke prispevale še višje cene obleke in obutve ter gostinskih in nastanitvenih storitev.

Letno inflacijo so najbolj znižale nižje cene v skupinah stanovanjska oprema (za 0,1 odstotne točke) in prevoz (prav tako za 0,1 odstotne točke). V prvi skupini so izstopale pocenitve tekstila za gospodinjstvo in gospodinjskih naprav, v drugi pa goriv in maziv ter osebnih avtomobilov. Na letni ravni so se opazno pocenili tudi telefonski in drugi aparati ter snemalni mediji za sliko in zvok.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila septembra 1,5-odstotna, povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,4-odstotna.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.