Peroralno cepljenje lisic proti steklini predstavlja edino učinkovito metodo zatiranja stekline pri divjih živalih. Glavni namen cepljenja je varovanje zdravja in življenj ljudi pred to izredno nevarno boleznijo, zaradi katere vsako leto po svetu umre več kot 55.000 ljudi, večinoma otrok.
Vsako leto na ozemlju SLovenije potekata dve akciji peroralnega cepljenja, v vsaki akciji položijo 460 tisoč vab. Vaba za cepljenje lisic proti steklini je sestavljena iz zunanjega ovoja in kapsule s cepivom. Zunanji ovoj je namenjen privabljanju lisic in vsebuje ribjo moko, kokosovo maslo, vosek in biomarker - tetraciklin. Z ugotavljanjem prisotnosti tetraciklina v zobeh odstreljenih lisic uprava spremlja uspešnost vakcinacije oz. odvzema vab.
Uprava opozarja sprehajalce in obiskovalce gozdov, naj se ne dotikajo nastavljenih vab. Če pride vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, je treba to mesto dobro sprati in umiti z milom. "Ker se vsak stik z vabo obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto," še pozivajo.
Iz letnega poročila o programih spremljanja in izkoreninjenja bolezni pri divjih živalih v letu 2015 je razvidno, da je bilo lani v Sloveniji pregledanih 1985 živali (od tega 1812 lisic) z območja 197 občin, prisotnost virusa stekline pa pri njih ni bila ugotovljena.
Če pridete v stik z vabo, takoj k zdravniku
Začenja se spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo predvidoma trajala do 20. junija. POlaganje vab z letali bo na celotnem ozemlju države.