V postopkih ugotavljanja stalnega ali začasnega prebivališča upravne enote povabijo priče, ki bi lahko pomagale pri izvedbi postopka. Priče, običajno osebe, ki bivajo v bližini naslova, na katerem stanuje oseba, za katero se ugotavlja, kje stanuje, so na pričanje vabljene s priporočeno pošto, v kateri jih obvestijo, kaj se od njih pričakuje. V osmih dneh po prejemu vabila se morajo v času uradnih ur osebno zglasiti na upravni enoti v času uradnih ur. V primeru, da je vabilu priložen obrazec, na katerega lahko zapišejo svojo izjavo, pa lahko izkoristijo to priložnost in izpolnjen obrazec pošljejo nazaj.
Postopek ugotavljanja stalnega ali začasnega prebivališča se uvede in vodi po uradni dolžnosti. Zakon o prijavi prebivališča v 18. členu nalaga upravni enoti, da po uradni dolžnosti uvede postopek ugotavljanja stalnega prebivališča, če posameznik ne prijavi stalnega prebivališča ali če dvomi, da posameznik kljub njegovi izjavi na naslovu prijavljenega stalnega prebivališča stalno prebiva. Ta postopek uvede tudi, če ga predlaga občina, na naslovu katere ima posameznik prijavljeno stalno prebivališče, ali občina, na območju katere posameznik prebiva.
Odzivnost prič je nizka
Dolžina postopka je odvisna od odzivnosti strank ter vabljenih prič. "Kljub temu, da se mora priča vabilu odzvati osebno, je odzivnost vabljenih prič nizka," pravijo.
"Kot dokaz se lahko uporabi vse, kar je primerno za ugotavljanje stanja stvari in kar ustreza posameznemu primeru, zlasti pa listine, priče, izjave strank, izvedence in oglede. Pričanje stranke pred upravnim organom je pomembno zaradi dokazne vrednosti pričanja. Priča se mora vabilu odzvati osebno, svoj izostanek pa lahko opraviči iz opravičljivih razlogov, kot so bolezen, službena zadržanost, gibalna oviranost ipd.," pojasnjujejo na Upravni enoti Ljubljana.
Predvidena tudi denarna kazen
O tem, kakšne so posledice v primeru neodzivnosti, so vabljene priče obveščene že na vabilu. 187. člen Zakona o upravnem postopku pravi, da je priča, ki ne pride, se ne opraviči, ali če se brez dovoljenja ali opravičenega razloga odstrani s kraja, kjer bi morala biti zaslišana, lahko s silo privedena ali kaznovana v denarju do 500 evrov. Enako denarno kazen lahko priča dobi, tudi če brez opravičenega razloga noč pričati. Čeprav zakon to omogoča, pa na Upravni enoti Ljubljana niso realizirali še nobene privedbe niti denarne kazi zaradi neodzivnosti.
ZUP predvideva tudi kazen za osebe, katerih navzočnost v postopku je potrebna, pa se na vabilo ne odzovejo. "Ta kazen se, glede na zakonsko določilo 73. člena ZUP, lahko uporabi takrat, ko se vabljeni (oseba, katere navzočnost je v postopku potrebna) na vročeno vabilo ne odzove in izostanka ne opraviči, zato se lahko privede, poleg tega pa tudi kaznuje z denarno kaznijo do 200 evrov," pojasnjujejo.
Totalno zblojen9. Možno zgolj v režimski državi.
To je še en nesmisel v teh postopkih. Recimo, da sem sosed nekoga, čigar status ugotavljajo. Sem pa odsoten iz …
[ V postopkih ugotavljanja stalnega ali začasnega prebivališča upravne enote povabijo priče, … ] Sprevrženo, določijo te za pričo brez …