Ne pozabite, rok se izteka: Čas za oddajo vloge le še danes

Foto: Flickr/Vlada RS
Foto: Flickr/Vlada RS
Danes se izteče rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode.
Oglej si celoten članek

Oceno škode lahko prijavijo vsi subjekti - gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, zadruge in zavodi. Izjema so tisti, ki sodijo v primarni sektor kmetijske proizvodnje, sektor ribištva in akvakulture.

Za prijavo škode ni treba imeti sedeža ali poslovne enote v prizadeti občini, saj med upravičena podjetja sodijo tudi vsa tista podjetja, ki so v prizadetih občinah utrpela škodo. Uprava RS za zaščito in reševanje kot potencialno prizadete občine opredeljuje občine v dolenjski, gorenjski, koroški, osrednjeslovenski, notranjski, pomurski, podravski, posavski, severnoprimorski, vzhodno- in zahodnoštajerski in zasavski regiji, so ta teden pojasnili na gospodarskem ministrstvu.

Predmet ocene škode so lahko tudi stroji in oprema, ki so bili pred nesrečo računovodsko že amortizirani, vendar so še zmeraj imeli tržno ali uporabno vrednost. Slednje bodo upravičenci v nadaljevanju dokazovali s cenilnimi zapisniki, pojasnjujejo na ministrstvu.

Obrazci in navodila ter pogosta vprašanja z odgovori so na voljo na podstrani ministrstva.

Foto: Civilna iniciativa Sneberje Sneberje, poplave

Oddanih že okoli 300 vlog

Gospodarski minister Matjaž Han je ob robu izredne seje DZ v četrtek povedal, da je bilo do srede oddanih okoli 300 vlog, večino pa da jih pričakujejo v zadnjih dveh dneh pred iztekom roka. Podatki o številu prijav bodo predvidoma znani v ponedeljek.

Za pomoč gospodarstvu za odpravo posledic škode po poplavah je po noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je bila sprejeta kmalu po ujmi v začetku meseca, na voljo več ukrepov.

Podjetja lahko zaprosijo za povrnitev dela škode na strojih in opremi in na zalogah ter zaradi izpada prihodka. Dobijo lahko pomoč v višini do 60 odstotkov škode, če so imela sklenjeno zavarovanje, oz. do 50 odstotkov škode, če zavarovanja niso imeli. Pri tem lahko dobijo predplačilo, in sicer v višini do 10 odstotkov ocenjene škode.

Foto: BISOL Group poplave v podjetju Bisol

Podjetjem so na voljo tudi različne oblike likvidnostne pomoči. Delodajalci so se lahko do 28. avgusta prijavili za državne subvencije nadomestila plač delavcem, ki so jih poslali na čakanje na delo ali ki uveljavljajo višjo silo. Pomoč države bodo lahko prejeli tudi samozaposleni, ki jim bodo prihodki zaradi posledic poplav letos glede na lani upadli za vsaj polovico. Obrazec bo na voljo predvidoma 25. septembra, izjavo bodo morali prek eDavkov vložiti do 30. septembra, prvo izplačilo pa bo izvedeno 10. oktobra.

Sprejeli bodo dogovore o nadaljnjem delu

Foto: Bor Slana/STA; Vlada republike Slovenije Boštjan Šefic Razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah, ki jo vodi državni sekretar Boštjan Šefic, bo imela danes prvi sestanek. Pregledali bodo razmere, izmenjali informacije in sprejeli dogovore o nadaljnjem delu, so pojasnili na Ukomu. Po neuradnih informacijah STA bodo govorili tudi o ukrepih glede kontaminiranega poplavnega mulja.

Razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah začenja delo, potem ko se je iztekel državni načrt za zaščito in reševanje ob poplavah. Dokler teh nalog ne bo prevzela vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih, bo delovna skupina pod vodstvom državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Šefica skrbela za operativno usmerjanje, koordinacijo in vodenje izvajalcev ukrepov in nalog pri sanaciji.

Poleg tega je pristojna za spremljanje uspešnosti izvedbe ter oblikovanje in predlaganje dodatnih nujnih ukrepov za zagotavljanje odprave neposredne škode na infrastrukturi in objektih ter preprečevanja nastanka nove škode. Usmerja tudi zagotavljanje življenjskih pogojev in varnosti za prebivalstvo, usklajuje humanitarno in psihosocialno pomoč, sodeluje z donatorji neposredne materialne pomoči ter koordinira druge naloge za stabilizacijo razmer na prizadetih območjih in za zagotovitev pogojev za začetek obnove.

Foto: Nebojša Tejić/STA obisk predsednika vlade Roberta Goloba v Strugah pri Lučah poplave

Gre za drugo fazo obnove po avgustovskih poplavah, v okviru katere bodo izvedli ukrepe iz interventnega zakona. Predvidoma naj bi ta faza trajala okoli dva meseca. V tem času bodo pripravljali tudi celovit zakon o obnovi. Razširjena delovna skupina naj bi danes že razpravljala o skeletu tega zakona. Tretja faza obnove se bo začela, ko bo zakon nared, ko bodo znane prioritete obnove in vsi viri. Takrat bo tudi začela delovati vladna služba za obnovo po poplavah.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.