Čakajo še pokojnine in kadrovanje

Foto: Žurnal24 Prvake Desusa, Zaresa, LDS, in SD loči od podpisa koalicijske pogodbe samo še re
Po petnajstih urah posveta so koalicijske stranke uskladile vsebino koalicijske podogde. O pokojninah se bodo odločale v ponedeljek.
Oglej si celoten članek

"Izpustili smo samo del, ki govori o pokojninah, saj je ta odvisen od izračunov, ki bodo pripravljeni predvidoma v ponedeljek," je okoli ene zjutraj v nedeljo po 15-urnem pogajalskem maratonu o vsebini nove koalcijske pogodbe dejal Borut Pahor in dodal: "Ti izračuni so potrebni, da bi lahko odgovorili na vprašanje ustreznosti naše namere, da zvišamo najnižje pokojnine, zlasti v luči zaostrene gospodarske situacije."

 

Delila jih je udeležba pri dobičku

Stranke verjetne bodoče koalicije so imele precej različna stališča pri vprašanju udeležbe zaposlenih pri dobičkih podjetij. Za LDS namreč ni sprejemljivo, da bi bila udeležba obvezna v vsakem primeru, ne da bi bile opredeljene kakršne koli okoliščin. Končna usklajevnja o tem vprašanju sledijo v ponedeljek.

Predsednik SD je še pojasnil, da so se najdlje zadržali pri področju javnih financ in gospodarstva, ki so jima namenili dopoldanski del usklajevanj, zahtevna pa so bila po njegovo tudi dogovarjanja o sociali in zdravstvu. Kadrovski del usklajevanj bo po njegovih besedah sledil prihodnji teden, se je pa s predsedniki Zaresa, DeSUS in LDS o tem že pogovarjal.

Zares izpostavlja zelene politike
Po besedah predsednika Zaresa Gregorja Golobiča gre pri koalicijski pogodbi za sporazum, v katerem nihče ne more v njem najti vsega, kar bi si želel, "seveda pa mora biti do te mere prepoznan v njenih ciljih, vrednotah, izhodiščih in načrtih, da se lahko z njo identificira." Prvak Zares je poudaril, da v času zaostrenih gospodarskih pogojev ne bi smeli pozabiti na izziv prilagajanja klimatskim spremembam.

LDS pozoren na vprašanje meje
V LDS so z usklajevanji zadovoljni, saj je bila sprejeta večina njihovih dopolnil, je po usklajevanjih povedala predsednica stranke Katarina Kresal. Glede odnosov s Hrvaško so v LDS želeli, da bi bilo besedilo bolj dosledno. Kot je pojasnila, so poleg stanja na dan 25. junij. 1991 izhodišča tudi ta, da se pusti "vse možnosti odprte, preuči možnosti rešitve spora tudi s posredovanjem tretjega, kar pomeni mediacijo, spravo ali konciliacijo".

Na vprašanje, ali jo skrbi načrt, da naj bi se delež sredstev v BDP, namenjenih zdravstvu, povečal na devet odstotkov, je odvrnila, da je za LDS v tem primeru pogoj, da se ne dvigne tudi prispevna stopnja. S tem svojim argumentom so uspeli, zato so zadovoljni, je še povedala.

Desus bo socialni amortizer
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je s koalicijsko pogodbo zadovoljen, kjub temu, da o pokojninskem vprašanju niso razpravljali. Pričakuje, da bo razprava o tem, ki se bo začela v ponedeljek, "še zelo pestra". Pri drugih programskih poglavjih so po besedah Erjavca z ostalimi verjetnimi koalicijskimi partnerji usklajeni. Dodal je, da pa se finančna situacija v svetu zaostruje in da bo DeSUS igral vlogo "socialnega amortizerja v tej koaliciji". "Ne želimo, da bi se ta kriza lomila na hrbtih tistih, ki so socialno najšibkejši," je še poudaril predsednik DeSUS, ki pričakuje za DeSUS eno od tako imenovanih državotvornih ministrstev, kamor pa sam ne prišteva ministrstva za javno upravo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.