"Vlada je ob izvolitvi dala zavezo za obrat k človeku v migracijski politiki, obljubila je prenehanje vračanja na Hrvaško, ki je eden najtemnejših madežev prejšnjih vlad, in ureditev razmer v azilnem sistemu. Na prste ene roke lahko naštejemo število odobrenih prošenj, o katerih ministrstvo odloča po več let. Medtem je bilo izdanih na stotine odločb o vračanju na Hrvaško. Prosilci za azil imajo dve možnosti: pobeg ali deportacijo," so na današnji novinarski konferenci opozorili v iniciativi za azil.
"Ljudi, ki so bili na Hrvaškem trpinčeni, želi slovensko ministrstvo vrniti nazaj v ta pekel. Deportacija na Hrvaško je za nas kot smrtna obsodba," opozarjajo prebežniki.
"Deportacije v takšnih postopkih so strogo prepovedane"
Konec januarja je Center za tujce deportiral dva pakistanska državljana, ki sta bila v postopku pridobivanja mednarodne zaščite. Deportacije v takšnih postopkih so strogo prepovedane. Osebi, ki sta Slovenijo zaprosila za zaščito pred preganjanjem v Pakistanu, kjer jima grozi smrt, sta bila še pred zaključkom postopka na silo odvlečeni na letalo in vrnjena v Pakistan, navajajo v iniciativi.
"Čaka nas množični izgon beguncev: žensk, otrok, bolnikov in poškodovanih. Zato apeliramo na premierja Goloba in notranjega ministra Poklukarja, da prisluhneta in preprečita to sramoto," pozivajo v iniciativi za azil.
Vlada Roberta Goloba se je prenovo migracijske politike zapisala v koalicijsko pogodbo, vendar skoraj leto dni po ustoličenju ni storjeno še nič, opozarjajo v iniciativi.
"Slovenija kljub drugačnim zavezam še izvaja deportacije na Hrvaško in nas prepušča hudemu poniževanju in policijskemu nasilju, pred katerim smo pribežali. Kljub obljubam, da se bodo vračanja v nehumane razmere prenehala, Slovenija ne želi obravnavati naših legitimnih prošenj in skoraj vsem, vključno z družinami in majhnimi otroki, izdaja odločbe o vračanju. Nihče je ne zavezuje, da tako ravna – to je stvar politične odločitve."
Trenutno je v Sloveniji vloženih 422 prošenj za mednarodno zaščito.
Nedavno smo poročali o možnosti zaposlovanja ukrajinskih zdravnikov, ki želijo delati v slovenskem zdravstvenem sistemu.
"Kršitve pravic se zadnja leta še stopnjujejo"
Prosilci za azil v Sloveniji že leta opozarjajo na nevzdržne razmere in kršitve pravic. "V tem času namreč ne smemo delati, da bi lahko poskrbeli za naše osnovne potrebe, pač pa smo prisiljeni bivati v ekstremni revščini. V prenatrpanih sobah azilnih domov, z nezadostno prehrano, stenicami in zgolj osemnajstimi evri na mesec. Tako smo povsem odrezani od družbe in se vanjo ne moremo vključiti. Še vedno ne moremo razumeti, zakaj ne smemo z delom prispevati k družbi in skrbeti zase, niti zakaj ne moremo biti obravnavani na enak način, kot so denimo ukrajinski begunci," opozarjajo v iniciativi.
"Nemudoma naj se prosilcem za azil omogoči delo, njihove pravice pa izenačijo s pravicami ukrajinskih beguncev," pravijo v iniciativi.
Navajajo, da tak standard obravnave Slovenijo uvršča na sam rep Evropske unije. Slovenija je na repu evropskih držav tudi glede števila odobrenih prošenj za azil.
Prišli, ker se v Sloveniji nič ne dela in se samo pleše!
Migranti prošnje za azil pišejo samo zato, ker jih morajo. V nasprotnem slučaju bi jih takoj vrnili v državo iz …
Ukrajinci so begunci pred vojno, vi ste pa ilegalni migranti, ki bi radi samo izkoristili socialne transferje na zahodu. Vsi …