Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje dela 23. ter 24. in 25. člena novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju novega predsednika in članov uprave, so sporočili s te sodne institucije. Delno zadržanje novele zakona o RTV podpira pet ustavnih sodnikov, trije pa so proti.
Ustavne sodnice, ki so glasovale proti začasnemu zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS, v ločenih mnenjih opozarjajo, da začasno zadržanje ne more povrniti mandatov vodilnim, le podaljšuje prehodno obdobje. Zaradi slednjega se bo zavod po njihovih navedbah lahko znašel v situaciji, ko razen v. d. direktorjev ne bo imel delujočih organov.
Svet delavcev RTVS nad odločitvijo ni navdušen
V svetu delavcev RTVS ob začasnem zadržanju izvajanja dela novele zakona o RTVS opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. Prav tako za njegovo verodostojnost, transparentnost upravljanja in porabo javnega denarja, na kar so opozorili večkrat, poudarjajo.
Da odločitev ustavnega sodišča le podaljšuje agonijo RTVS, opozarjajo tudi v Društvu novinarjev Slovenije. Ustavno sodišče pozivajo, da nemudoma nadaljuje razpravo in se javno zaveže, do katerega datuma bo opravilo končno presojo ustavnosti zakona.
V PMVD razočarani, v Inštitutu 8. marec spoštujejo odločitev
V Pravni mreži za varstvo demokracije so razočarani nad odločitvijo ustavnega sodišča, "saj je zadržalo začetek veljavnosti ureditve, s katero se je bila politika v redkem zgodovinskem trenutku pripravljena odreči svojemu popolnemu vplivu nad javno radiotelevizijo". Obenem menijo, da je utemeljitev pomanjkljiva.
V Inštitutu 8. marec se z odločitvijo ustavnega sodišča glede novele zakona o RTVS ne strinjajo, a jo spoštujejo, saj je to temeljni princip delovanja pravne in demokratične države. "Danes podporo izražamo delavkam in delavcem javne RTV. Če bo treba, jih bomo podprli tudi s protestnim shodom," je dejala direktorica inštituta Nika Kovač.
Vrečko: Stanje na RTVS je nevzdržno
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu najprej spomnila, da so omenjeni zakon podprli tudi državljani na referendumu.
"Postopki imenovanja svetnikov RTV Slovenija se nadaljujejo, Ustavno sodišče izvajanja celotnega zakona ni zadržalo. Zadržalo je tri člene v prehodnih določbah. Naj ob tem poudarim, da današnja odločitev še ne prejudicira končne odločitve ustavnih sodnikov torej, da naj bi bil zakon protiustaven. Vsi skupaj si želimo, da bi ustavni sodniki čim prej dali končno odločitev glede zakona o RTV Slovenija, saj je stanje na RTV Slovenija nevzdržno. Na nevzdržne razmere dnevno opozarjajo zaposleni, civilna družba, padanje kakovosti programa nenazadnje občutimo vsi državljani in državljanke, ki spremljamo naš največji medijski servis."
Grah Whatmough: Takšen politični prevzem javnega medija je nedopusten
Nasprotno pa so se odločitve sodišča razveselili v vodstvu RTVS in v opoziciji.
V. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough, ki je bil eden izmed pobudnikov pobude za oceno ustavnosti novele zakona, je zadovoljen z odločitvijo ustavnega sodišča, ki je začasno zadržalo izvrševanje dela novele zakona o RTVS. Pomembno se mu zdi, da si je sodišče z zadržanjem vzelo čas, da vsebinsko ustrezno pretehta argumente.
Kljub temu da gre za začasno zadržanje oz. odločitev, saj dokončno o noveli zakona o Radiotelevizije Slovenija (RTVS) ustavno sodišče še ni odločilo, je Grah Whatmough vesel, da je sodišče ugotovilo, da so bili argumenti pobudnikov ustavne presoje vsaj v pomembnem delu utemeljeni.
"Ves čas postopka je namreč RTVS opozarjala na to, da je takšen politični prevzem javnega medija nedopusten, in veseli me, da se je z današnjo odločitvijo temu pridružilo tudi ustavno sodišče," je dejal.
Na vprašanje, kakšno odločitev sodišča pričakuje na koncu, je odgovoril, da bi bil odgovor na to preuranjen. Pomembno je, je dejal, da si je sodišče z zadržanjem novele vzelo čas, da vsebinsko pretehta vse argumente, tako argumente pobudnikov presoje kot argumente vlade, ki je novelo zakona lani vložila v parlamentarno proceduro.
"Seveda upam, da bo tudi na koncu sodišče našim argumentom dalo prav, ampak pustimo sodišču, da samo odloči," je dodal.
Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje dela 23. člena ter 24. in 25. členov novele zakona o RTVS, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta in imenovanju predsednika in članov uprave. Postopki konstituiranja novih organov lahko tečejo, zadržano je končno konstituiranje sveta, zavod vodi v. d. direktorja.
Ob tem so pojasnili, da novele v celoti ni mogoče zadržati, saj bi to povzročilo, da bi bilo začasno ustavljeni vsi postopki konstituiranja novih organov RTVS, ustavljeni pa bi bili tudi vodenje, upravljanje in nadzor RTVS s prehodno ureditvijo, s čimer bi nastala protiustavna pravna praznina.
Odločitev je pozdravil tudi Peter Gregorčič, predsednik programskega sveta.
Poglejte kako SDS razlaga svoje VATLE glede sodišč ! https://siol.net/novice/slovenija/jansevi-podporniki-pred-sodiscem-in-dz-zahtevajo-njegovo-osvoboditev-foto-in-video-257982
Spomnimo se kako so žaljivo janševisti protestirali pred sodiščem.... https://www.24ur.com/novice/slovenija/protestniki-pred-sodiscem-sporocajo-za-pravico-janso-slovenijo.html
Dlje se bo ta gnoj z NoreTv izživljal po RTV, bolj temeljito bo kidanje in dezinfekcija..S te strani je to …