V Bruslju so namreč mnenja, da Google ravna nesprejemljivo, ko od proizvajalcev zahteva, da prednamestijo aplikacijo Google Search in Googlov spletni brskalnik Chrome. Google pa ob tem kot pogoj za oddajo licenc za nekatere svoje lastniške aplikacije zahteva, da nastavijo aplikacijo Google Search kot privzet iskalnik na njihovih napravah.
Za izključno prednamestitev aplikacije Google Search na napravah proizvajalcev in omrežnih operaterjev pa Google daje celo "finančne spodbude".
Proizvajalci po mnenju Evropske komisije zaradi Googla ne morejo prodajati pametnih mobilnih naprav z operacijskimi sistemi, ki bi temeljili na odprti izvorni kodi operacijskega sistema Android.
Prvi korak v preiskavi komisije
"Na podlagi naše dosedanje preiskave menimo, da ravnanje podjetja Google potrošnike omejuje pri izbiri mobilnih aplikacij in storitev ter preprečuje inovacije drugih akterjev, kar je kršenje protimonopolnih pravil EU, ki se uporabljajo za vsa podjetja, ki delujejo v Evropi. Podjetje Google ima zdaj priložnost, da odgovori na pomisleke Komisije," je danes povedala komisarka Margrethe Vestager, ki je pristojna za politiko konkurence.
Obvestilo o nasprotovanju, ki ga je Googlu in podjetju Alphabet Inc. poslala komisarka Vestagerjeva, je uradni korak v preiskavi komisije o domnevnih kršitvah protimonopolnih pravil EU.
Poslano obvestilo o nasprotovanju ne vpliva na izid preiskave, saj komisija končno odločitev sprejme šele po tem, ko stranke izkoristijo svojo pravico do obrambe. V primeru, da jih bo komisija prakse Googla obsodila, jih lahko čaka globa in obvezne spremembe dozdajšnje prakse.
Apple ne zahteva od nobenega proizvajalca, da namesti izključno Applove aplikacije.<br />Imajo svoj telefon s svojimi aplikacijami.<br />Pa, da ne …
Neverjetno ja, Apple, ki ima totalen monopol nad vsem, pa ni panike.