Brezposelni zaslužkarji

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Brezposelni. Tisti, ki so sami javili, da delajo, so v povprečju na mesec zaslužili 868 evrov neto. Naivno. Zavod računa na to, da mu bodo brezposelni zaslužke nad 200 evrov sporočili sami.
Oglej si celoten članek

Delajo. Le 250 od skupaj 39.388 brezposelnih prejemnikov denarnega nadomestila je Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) v letošnjih prvih petih mesecih obvestilo, da so z delom zaslužili več kot 200 evrov na mesec, zaradi česar jim je zavod znižal nadomestilo. V povprečju so zaslužili 868 evrov neto na mesec.

Zaslužijo lahko 200 evrov

Da obdržijo nadomestilo v nespremenjenem znesku, lahko od letos namreč zaslužijo največ 200 evrov. Če znesek presežejo, jim denarno nadomestilo znižajo za polovico dohodka iz dela, ki presega 200 evrov. Lani je bila ta meja 41 evrov, preseglo pa jo je 223 brezposelnih.

Brezposelni sami vedo ...

Podatka, koliko vseh dejansko dela in koliko zaslužijo, na ZRSZ pravzaprav nimajo, razen ko jim brezposelni to sporočijo sami. "Zdaj brezposelni sami javljajo prihodke, ker vedo, da ne smejo preseči 200 evrov neto na mesec – javljajo takrat, ko presegajo. Tem potem znižamo nadomestilo. Tako da ni natančnih podatkov, koliko je takih, ki delajo in prejemajo denarno nadomestilo. Za nas je podatek o zaslužku pomemben le, če se preseže limit," pojasnjuje Tanja Gerkšič z ZRSZ.

Za preverjanje zaslužkov brezposelnih, ki dobivajo nadomestilo, se nameravajo v prihodnje sicer povezati z davčno upravo, da bodo podatke pridobivali avtomatično, pravi Gerkšičeva in dodaja, da se o tem že dogovarjajo. A kdaj točno bo povezava z davkarijo zaživela, še ne vedo.

Za druge brezposelne, ki ne prejemajo nadomestila, pa podlage za preverjanje zaslužkov po njenih besedah nimajo.

"Ne glede na to, da imajo status brezposelnega, lahko delajo, vendar ne smejo biti v rednem delovnem razmerju. Podatka, koliko zaslužijo, sploh ne smemo pridobivati, ker je to osebni podatek. Če povedo, da delajo, pa lahko to upoštevamo pri svetovanju glede zaposlitvenih ciljev," še pravi Gerkšičeva.

Pol leta, štiri milijone evrov za višja nadomestila

Od januarja velja novi zakon o urejanju trga dela:
Novi upravičenci. Pravico do denarnega nadomestila je dobilo 1.278 brezposelnih, ki je po prejšnjem zakonu ne bi. To je v prvih petih mesecih skupaj naneslo 638.109 evrov. Po novem so namreč do nadomestila upravičeni vsi, ki imajo najmanj devet mesecev delovne dobe v zadnjih dveh letih, prej pa so morali biti zaposleni vsaj eno leto v zadnjem letu in pol.

Višja nadomestila. Z novim zakonom so se zvišala tudi nadomestila; najnižje možno se je zvišalo s 334 evrov bruto na 350, najvišje pa s 1.003 na 1.050, v prvih treh mesecih na ZRSZ pa so brezposelni upravičeni tudi do 80 in ne več 70 odstotkov svoje povprečne plače, ki so jo zaslužili v zadnjih osmih mesecih. Na račun višjega denarnega nadomestila je ZRSZ letos v prvih petih mesecih izplačal nekaj več kot 3,9 milijona evrov. Na račun podaljšanja denarnega nadomestila starejšim delavcem s 24 na 25 mesecev pa še ni izplačal nobenih sredstev, saj bo to pravico možno uveljavljati šele leta 2013.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 13:03 26. September 2011.

    koga sploh zanima če delovc zasluži par evrov za obstoj družin??? Lopovi raje skrbite za razvoj Slovenije...če pa neznate opravljati …

  • 08:16 26. September 2011.

    Glede na izbrisane iz evidenc smo že daleč preko meje 120.000 brezposelnih, v državo pa preko izkoriščevalskih zasebnih agencij "menedžerji" …

  • 22:46 3. Julij 2011.

    ne čudijo, da bomo pri svoji finančni situaciji za prihranek 50€ izbrali raje fušarja.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.