Brez kazni tudi v zadevi Tovšak?

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je včeraj v oddaji Odmevi na TV Slovenija odgovoril na očitke pravosodnega ministra Senka Pličaniča, ki je prst v zadevi Tovšak uperil v tožilstvo in dejal, da je ugotavljanje zadev z besedami "zdi se, da je nekdo odgovoren" na splošno nizek dokazni standard.
Oglej si celoten članek

"Jaz bi bil previden. Kadar nastane takšna situacija je zelo natančno urejeno postopanje v zakonu v državnem tožilstvu. Najprej je treba ugotoviti dejstva, potem je treba dajati ocene,“ je na očitke pravosodnega ministra Senka Pličaniča dejal Zvonko Fišer in dodal: "Za pravnike je to nizek dokazni standard in nizka stopnja verjetnosti, da bi tako bilo."


Generalni državni tožilec je zanikal, da bi v prvih izjavah po izginotju Hilde Tovšak dejal, da na tožilstvu ne dopuščajo možnosti, da so v postopku storili kakšno napako, ampak, da je najprej treba ugotoviti dejstva, potem pa jih ovrednotiti.

Delo tožilca zahtevno intelektualno delo

Fišer je ob tem dejal, da sankcij za tožilko, ki je v odmevnem primeru Balkanski bojevnik pozabila zahtevati podaljšanje pripora, ni bilo. "Dobila je opozorilo, da se kaj takega ne sme več zgoditi. Moram opozoriti na to, da je delo državnega tožilca, kot sodnika zahtevno intelektualno delo. V takih težavnih zadevah povezanih z gospodarskim kriminalom, kot je ta, ki je obsežen, včasih pride do pregorevanja. Zato visoko kvalitetnega izvajanja funkcije ne moremo zagotavljati zgolj skozi sankcioniranje.“

Dodal je, da je zgolj sklepanje, kakšne bodo sankcije v primeru postopka pri Hildi Tovšak. Da ne bo nihče kaznovan je govoriti prenagljeno, hipotetično pa dopušča tudi tako možnost.

Objektivna odgovornsot je politična odgovornost

Fišer je bil v središču pozornosti medijev tudi zaradi prve izjave za medije po izginotju Hilde Tovšak, ko je na vprašanje, če se čuti objektivno odgovornega in če bo odstopil, dejal: "Zakaj le, lepo prosim? Zdaj pojasnjuje, da ko gre za vprašanje objektivne odgovornosti, trdno ostaja na stališču, da v pravosodju ni prostora za objektivno odgovornost: "Objektivna odgovornost je politična odgovornost. Tožilci in sodniki delajo na podlagi ustave in zakona in so samostojni. Nad njimi sta samo ustava in zakon, zato jim nihče ne more ukazovati, kako naj delajo. Ravno zaradi tega, ker odločajo o pomembnih vprašanjih v družbi je sistem ugotavljanja odgovornosti v družbi zelo natančno določen. "Objektivna odgovornost je konec pravosodja".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 13

  • 16:02 26. Maj 2013.

    ..verjetno bojo kmalu na ministerstvu za socialo ,delo in enake možnosti,kmalu zaposlovali poklicne morilce...saj vidimo da zaposlujejo vse ,ki nimajo …

  • 10:52 25. Maj 2013.

    http://www.pozareport.si/?Id=crna_kronika&View=novica&novicaID=19403&type=tags<br />V kolikor tega, kar piše v prispevku linka nihče ne zanika, potem je pa res s to državo nekaj …

  • 10:52 25. Maj 2013.

    Same rudeče podgane!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.