Vlada niti na današnji seji ni potrdila memoranduma za arbitražo o meji s Hrvaško. Kot je po seji pojasnil premier Janez Janša, vlada predlaga, da DZ na izredni zaprti seji, če je mogoče, do 4. februarja, obravnava izhodišča za memorandum in sam memorandum ter se odloči o tem, kakšno besedilo bo nato Slovenija poslala arbitražnemu sodišču.
Ne predlog B, predlog A z dopolnitvami
Potrdil je, da je vlada obravnavala dva predloga predmeta spora za arbitražo. Menila je, da t.i. predloga B "zaradi vsebinskih, pa tudi časovnih zadržkov", ni možno implementirati v memorandum, zato je predlagala malenkostne dopolnitve predloga A, ki ga je pripravila strokovna skupina.
DZ naj bi se po Janševih besedah zdaj odločal "med osnovno varianto in minimalno dopolnjeno varianto in to v rokih, ki bodo to minimalno korekcijo omogočili tehnično in časovno". Janša sicer ne pričakuje velikih težav ob odločanju v DZ in meni, da odložitev roka za oddajo memoranduma ne bo potrebna.
Kot je dodal Janša, se je vlada za napotitev zadeve na DZ odločila zaradi problema "povsem formalne narave, glede na sklepe, ki jih je sprejel DZ". Ta je namreč leta 2009 v zvezi z arbitražo sprejel sklep o zaščiti slovenskih interesov, vlada kot izvršilna oblast pa "ne more iti" čez tovrsten sklep DZ.
Dodal je še, je vlada danes prvič obravnavala celoten memorandum Slovenije za zagovor pred arbitražnim sodišče, pred tem pa je imela v obravnavi le poročilo skupine, ki pripravlja zagovor.
Na vprašanje, ali bi morali pripravo memoranduma za zagovor pred arbitražnim sodiščem odložiti, kot je to predlagal evropski poslanec, Lojze Peterle (ELS/NSi), pa je odgovoril, da to ne bo potrebno. "Potreben bo še kakšen kompromis, ni pa to misija nemogoče," je povedal.
Peterle je namreč v pismu predsedniku države Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Janši in podpredsedniku državnega zbora Jakobu Presečniku zapisal, da bi bilo potrebno pripravo memoranduma za zagovor pred arbitražnim sodiščem odložiti.
"Usoda vlade je negotova"
Kot poudarja Peterle, o zelo resnem in občutljivem vprašanju razpravljamo in odločamo v času razpadanja koalicije, ko je minister za zunanje zadeve že napovedal svoj odstop, usoda vlade pa je negotova. „V takšnih okoliščinah je izredno težko in politično tvegano zaključiti proces priprave memoranduma, ki je za prihodnost Slovenije izjemnega pomena, saj gre za razpolaganje z državnim teritorijem, torej z našo (teritorialno) suverenostjo,“ meni Peterle, ki zato predlaga, da glede na aktualne politične razmere v državi, vlada tribunal zaprosi za nekaj mesečni odlog posredovanja memoranduma.
Kot podlago za takšno prošnjo Peterle navaja pravila arbitražnega sodišča, ki določajo, da "lahko tribunal določi daljši časovni rok, če odloči, da je podaljšanje utemeljeno."
Presečnik: Pismo je napisano z dobrimi nameni
Na Peterletovo pismo se je odzval Presečnik, ki je preprian, da je pismo napisano z dobrimi nameni, da Slovenija pride s tem materialom do konsenza v državi. "Menim pa, da mora država svoj del domače naloge opraviti v roku in je potrebno napeti vse napore za to, da pravi čas damo svoj del tega gradiva," je poudaril v odgovoru na novinarsko vprašanje.
PS: Janša se igra z usodo Slovenije
Pozitivna Slovenija je danes premiera Janeza Janšo obtožila, da se igra z usodo Slovenije in ga pozvala naj naredi, kar mora narediti kot predsednik vlade. Vse kar bi morala vlada storiti je, da čim prej pošlje memorandum za arbitražo o meji s Hrvaško arbitražnemu sodišču, je na novinarski konferenci dejala predsedujoča PS Alenka Bratušek. Kot je poudarila, so namreč memorandum pripravili svetovno znani odvetniki, parlamentarni odbor za zunanjo politiko pa ga je ocenil kot dobro pripravljenega.
"Ključen interes Slovenije je in mora ostati, da ima naša država izhod na odprto morje in s tem ostane pomorska država", je poudarila. Pozvala je še premiera Janšo, da "naredi kar mora kot premier in da se ne igra z usodo celotne države".
Glede nekaterih trditev, da roki niso pomembni in da so že bili primeri, ko so jih odložili zaradi objektivnih okoliščin, je dejala, da "je rok določen" in da "imamo zaenkrat samo ta rok". Spomnila je še, da premier poudarja, da imamo polno operativno vlado, zato mora po njeni oceni v skladu s tem prevzeti odgovornost.
KAJ JE PETERLE TI SPET DREK NA MOŽGANE KAPLJA . KOT GLEDE OGLEJA IN ŠPANSKEGA SPORAZUMA. A SI LAHKO TIHO.
Kako bi bilo dobro, če bi ljudje znali pisati komentarje o temi, ne pa o tem, kar so jih učili …
Peterle je že v preteklosti naredil že preveč škode, cerkvi si vrnil kar ji pripada in kar ji ne pripada, …