Dogodek Jezusovega rojstva je opisan v Svetem pismu. Ker Jožef in Marija v Betlehemu nista našla prenočišča, sta se zatekla v hlev, kjer je Marija rodila Jezusa in ga položila v jasli. V spomin na ta dogodek kristjani po domovih in cerkvah postavljajo jaslice, ki prikazujejo omenjeni dogodek.
Po številnih cerkvah bodo tradicionalno potekale polnočne maše. Polnočnico v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani bo daroval ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, v stolni cerkvi sv. Janeza Krstnika v Mariboru pa mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek. Škofi bodo darovali polnočne maše še v Murski Soboti, Novem mestu, Celju in Kopru, v konkatedralni cerkvi Kristusa Odrešenika v Novi Gorici pa jo bo vodil upokojeni koprski škof Metod Pirih.
V evangeličanski cerkvi polnočne maše nimajo, bo pa na predvečer praznika v evangeličanskih cerkvah potekalo bogoslužje.
Danes bo sicer tradicionalno potekal tudi nočni pohod na Nanos, kjer bo v cerkvi sv. Hieronima ob 22. uri polnočnica.
Ob božiču bo slovesno tudi v Vatikanu. Papež Benedikt XVI. bo danes zvečer v baziliki sv. Petra daroval polnočnico, ki se bo tako kot v minulih letih začela že ob 22. uri. Na božič bo opoldne z osrednjega balkona bazilike prebral božično poslanico in podaril tradicionalni blagoslov mestu in svetu (Urbi et Orbi).
Po zakonu o praznikih in dela prostih dnevih v Sloveniji iz leta 1991 je božič dela prost dan. Nekateri pravoslavni kristjani pa zaradi uporabe drugačnega koledarja božič praznujejo 7. januarja, med njimi so tudi verniki Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji.
Božično drevesce, večerja, družina ...
Večina kristjanov bo danes zvečer, na predvečer božiča, pričakala praznik Jezusovega rojstva. V spomin na ta dogodek verniki postavljajo jaslice, pomemben simbol božiča pa predstavlja tudi božično drevesce. Nekateri bodo obiskali tudi polnočne maše, po evangeličanskih cerkvah pa pripravljajo bogoslužja.