Vabilu programa Svit, ki je namenjen odkrivanju raka na prebavilih, se je na ravni Slovenije lani odzvalo 60 odstotkov vabljenih, kar je dve odstotni točki manj kot leto prej. Kaj so ovire in razlogi za visoko neodzivnost na program Svit na nekaterih območjih, bodo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poskušali odkriti z več raziskavami, ki jih nameravajo izvesti letos.
Največ ljudi se v Svit vključuje na območju Ljubljane in Kranja. Veliko slabša je odzivnost na območju Murske Sobote, Maribora in Kopra. V nekaterih občinah se na vabilo odzove celo manj kot 40 odstotkov vabljenih.
Zdravnikom ne zaupajo
"Raziskave javnega mnenja v Sloveniji kažejo razmeroma visoko stopnjo nezaupanja v zdravstvo, kar se zagotovo odraža tudi pri sodelovanju v presejalnem programu za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka," menijo na inštitutu.
Po podatkih novembrske raziskave Politbarometer 26 odstotkov vprašanih slovenskemu zdravstvu ne zaupa.
"Strah pred bolečino pri kolonoskopiji je poglavitni razlog za neudeležbo v programu presejanja za raka na debelem črevesu in danki," pa meni gastroenterolog Milan Stefanovič, član programskega sveta Svita. "V kolikšni meri prav strah pred kolonoskopijo vpliva na udeležbo v presejalnem programu, bomo letos ugotavljali v posebni raziskavi," dodajajo na NIJZ.
Lahko zahtevate zdravila
Kolonoskopija je endoskopska preiskava črevesa in velja za eno od najbolj neprijetnih preiskav. "Menimo, da če poseg opravlja izkušen endoskopist, večina preiskovancev med kolonoskopijo sedacije ne potrebuje," pravi Stefanovič.
Stališče Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo pa je, da naj se sedacija, torej umiritev bolnika pred preiskavo, ki jo dosežejo z določenimi zdravili, omogoči tistim pacientom, za katere strokovnjak oceni, da je potrebna, in tistim, ki to zahtevajo.