Brezplačkati, čebelčkati, delovoljčkati, dušodeniti, filantropiti, frijati, zastonjkati, prostovoljčiti, šklopati, veselkati, teloinduhadarovati, prostopomagati. To se le nekateri od številnih predlogov za nov glagol za prostovoljno delo, ki bo dobil mesto v Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ).
Natečaj organizira Slovenska filantropija z namenom promocije prostovoljstva. Na pomanjkanje glagola v slovenskem jeziku pa jih je opozoril nekdo, ki mu slovenščina ni materni jezik, nam je zaupala izvršna direktorica Tereza Novak. Za opis prostovoljskega dela trenutno najpogosteje uporabljamo besedno zvezo “opravljanje prostovoljnega dela” ali poljudno “voluntiranje”.
Najbolj navdušuje dardelati
“Za zdaj me najbolj navdušuje predlog dardelati,” pravi Tereza Novak in dodaja, da je večina idej tako zanimivih, da si jih je vredno ogledati.
“Če si star 15 let in več, lahko svoj predlog za glagol objaviš na Facebookovi aplikaciji Prostovoljstvo.org. Svoj predlog lahko pošlješ tudi na elektronski naslov novice@filantropija.org,” pozivajo organizatorji.
Glagole si lahko ogledate in zanje tudi glasujete TUKAJ, akcija pa traja do konca oktobra.
... ampak ima pomen enak dobesednemu pomenu vključenih besed.<br />Razvoj jezika je, da se med ljudmi pojavi beseda, ki označuje …
Vsak maturant bi moral imeti vsaj nekaj podlage iz besedotvorja. Na podlagi tega dela slovnice je edini primeren predlog prostovoljiti. …
Bogatenje jezika? Na tak način? Ta je pa dobra. To ni razvoj jezika, to je forsiranje novih skovank, ki nimajo …