Prvak LMŠ Marjan Šarec, ki vodi pogovore peterice o morebitni koaliciji, je po sestanku sporočil, da dajejo NSi še eno možnost.
"Predsedniki petih strank smo soglasno sprejeli sklep, da dajemo Novi Sloveniji čas do ponedeljka do 12. ure, da se odločijo ali je zanje še možna vrnitev na ta pogajanja ali ne, glede na to, da smo oboji ugotovili, da je bil vsebinsko narejen napredek in so pogajanja dala rezultat," je povedal Šarec. Ker so pogajanja s to stranko dala rezultate, se Šarcu zdi korektno, da NSi pove, ali sodelovanje s sredinskim peterčkom zanjo ostaja opcija.
"Ni pošteno, da bi delali na dve strani"
"Če bo odgovor negativen, oziroma, če bodo rekli, da pogajanja z nami niso več sprejemljiva, bomo potem začeli pogovore z drugim potencialnim partnerjem," je povedal Šarec in ob tem zavrnil, da Levico jemljejo kor rezervno stranko. Pogajati na dve strani hkrati se mu ne zdi pošteno, glede Levice pa poudarja: "Če bomo šli z njimi v pogovore, bodo to resni pogovori."
Šarec je tudi večkrat ponovil, da želi v drugem krogu doseči "neki napredek" in oblikovati vlado. "Korektno sem nam zdi, da Nova Slovenija, glede na to, da so dejali, da tisto velja za prvi krog in glede na to, da se je tudi ugotovilo, da Janez Janša v tem trenutku nima nobene možnosti sestaviti vlado, pove, ali je z njimi opcija sodelovanje z nami," pojasnjuje Šarec.
"Ne špekuliramo s tretjim krogom," pa je na novinarsko vprašanje, ali bodo NSi ponudili možnost tudi v tretjem krogu, odgovoril Šarec.
Levica: Neresno in neodgovorno
"Levica je že od volitev v pripravljenosti in čaka na klic. To kar je danes sklenil peterček pa je neresno in neodgovorno pa ne do nas, ampak do državljanov, ki so ne nazadnje teh pet strank volili, ker so želeli levosredinsko vlado, ta peterček pa državljane postavlja pred dejstvo, da ostaja samo še desna vlada z ali brez Janše. Tako lahko razberemo današnji sklep in v Levici bomo ostali pri jasnih zavezah, to je, da bomo storili vse, da do uničevanja zdravstva, privatizacije, protisocialnih politik ne pride. Sporočamo pa, da nam je Šarec danes vzel še en teden, da bi se sploh lahko uskladili in časa zmanjkuje," je odločitev peterčka komentiral Luka Mesec.
Mesec pa ni hotel odgovarjati na vprašanje, ali se bo Levica po morebitnem propadu pogajanj z NSi še pripravljena pogajati.
V stranki sicer poudarjajo, da v pogajanjih hočejo biti enakopraven partner in da bo pogodbo, ki so jo stranke izpogajale z NSi potrebno precej predrugačiti, saj se njihov pogled predvsem glede davčne in zdravstvene politike bistveno razlikuje od NSi. Hkrati pa so v Levici že pokazali, da si mesto v vladi zelo želijo, saj so že dali vedeti, da ne bodo vztrajali pri referendumu o izstopu iz Nata.
Tonin odgovoril Šarcu
"Po zadnji odločitvi izvršilnega odvora NSi se okoliščine niso spremenile. NSi ne želi biti ovira Šarčevi koaliciji pri pogajanjih z Levico. Pogajanja se lahko začnejo takoj. Tako bomo lahko v drugem krogu čim prej izvedeli, ali sta Šarčeva koalicija in Levica kompatibilni," je popoldne tvitnil predsednik NSi Matej Tonin.
Šarec in Tonin naj bi se pozno popoldne že slišala, Tonin pa s svojim sporočilom spet ni popolnoma jasen in dopušča možnost pogajanj v tretjem krogu.
Izvršilni odbor NSi se je sredi julija o prekinitvi pogajanj s Šarčevim peterčkom odločil soglasno. Med razlogi so takrat navedli zelo viden konflikt med starimi koalicijskimi partnerji, kar bi lahko na dolgi rok pomenilo dodatne konflikte in razpad koalicije; možnost preglasovanja v parlamentu pri programsko občutljivih zadevah s pomočjo Levice in težave v koordiniranju delovanja tako velike koalicije. Predsednik NSi Matej Tonin je ob umiku izrazil upanje, da se bo katera od sredinskih strank po tem odločila za pogajanja z Janšo.
"Eno so želje, drugo pa resničnost"
Janša je ob začetku tradicionalnega poletnega tabora SDS v Bovcu je Janša poudaril, da si želijo oblikovanja stabilne in učinkovite vlade, v nasprotnem primeru se mu zdi boljša možnost predčasne volitve.
Pahorjev bo državni zbor s svojo odločitvijo seznanil v petek, s tem pa bo začel teči drugi krog iskanja kandidata za predsednika vlade v katerem lahko poleg predsednika republike kandidata v roku 14 dni predlagajo tudi poslanske skupine ali skupina najmanj desetih poslancev.
V nasprotju s svojo politično mamo Tonino Karino gleda ven iz riti JJ, ker se boji, da ga levi levaki …
Tonin bi moral na test mednožja ,kot ga je omenjal nekoč znan poslanec .
A ta mesečni lukec še vedno ne razume, da jih imajo za norce, da je leva sekta peto rezervno kolo, …