Kot je po srečanju dejal tudi premier
Janez Janša, se je sestanek osredotočil na konkretne rešitve. Pojasnil je, da so
preverjanja med poslanskimi skupinami in v strankarskih bazah o tem, ali obstaja soglasje, da gredo
naprej na podlagi osnutka zakona o žrtvah vojnega nasilja in zakona o vojnih grobiščih, ki ju je
pripravila SD, pokazala, da je to sprejemljiva osnova za veliko večino strank oziroma poslanskih
skupin.
"Na tej osnovi je bilo možno danes opraviti tudi vsebinsko razpravo o konkretnih odprtih
dilemah v obeh osnutkih," je dejal in dodal, da je bilo danih tudi nekaj konkretnih pisnih
amandmajev oziroma predlogov. Pri tem je poudaril,
"da je bil znova dosežen dogovor, da se ideoloških dilem, če je možno, ne dotikamo, ker
razprava o tem v preteklosti ni pripeljala nikamor".
Po premierjevih navedbah se je tako ves sestanek osredotočal na konkretne rešitve,
"s ciljem realizirati odločbo ustavnega sodišča in zagotoviti pravice tudi tistim kategorijam,
ki so bile doslej izvzete, za kar se je ugotovilo, da je protiustavno".
Pahor s srečanjem zadovoljen
Po besedah predsednika SD so stranke naredile še en korak k skupnemu dogovoru. "Slovenska politika zdaj potrebuje tisti del politične modrosti, ki bo omogočil, da bo preskočila še zadnje ovire na poti do nečesa, kar bi pomenilo zares zgodovinski trenutek, namreč da bi tako imenovane vojne zakone sprejeli brez surovih političnih prepirov," je ocenil Pahor. Dodal je, da so z dogovorom že tako blizu, da bi "zakockanje te priložnosti pomenilo veliko odgovornost sedanje generacije politikov do prihodnjih rodov". Na vprašanje, v katerem delu se pogledi strank na predlagane spremembe zakonov še razlikujejo, je Pahor odgovoril, da o tem ne more govoriti, saj so se na sestanku dogovorili, da predlogov drugih strank ne bodo komentirali. Bo pa, kot je dejal, vsem strankam omogočeno, da na besedila zakonov, zlasti najbolj sporni 6. člen zakona o žrtvah vojnega nasilja, pripravijo svoje pisne predloge.
Nekateri zadovoljni, drugi razočarani
Po drugi strani pa je nad sestankom razočarana predsednica LDS Katarina Kresal. Po sestanku je dejala, da ta pomeni korak nazaj. "Gre za dopolnila, ki dopuščajo možnost, da status žrtve vojnega nasilja dobijo tudi tisti, ki so sodelovali z okupatorjem," je dejala Kresalova. Čudi se, da v SD niso že danes povedali, da tak predlog zanje ni sprejemljiv. Tako morajo zdaj počakati nekaj dni, da se tudi SD odloči, ali je tako dopolnilo zanjo sprejemljivo ali ne. Predlog sprememb zakona o vojnih grobiščih je po besedah predsednice LDS za njeno stranko načelno sprejemljiv, imajo pa manjšo pripombo glede napisa: "Na napisih je treba predvsem poudariti, da gre za povojno revolucionarno nasilje na splošno. Vojna je bila namreč osvobodilna, kar se je dogajalo po njej, pa je bilo revolucionarno nasilje."
Po besedah vodje poslanske skupine Lipa Saša Pečeta pa stranke bistvenega vsebinskega napredka na sestanku niso dosegle. "Šlo je izključno za politično govoričenje," je ocenil. Na vprašanje, ali bodo v njihovi poslanski skupini podprli predlog SD, če ga bodo podprle vse druge stranke, Peče odgovarja, da če ga bodo podprli, bodo to storili zaradi vsebine in ne zaradi drugih strank. Sicer pa v predlogih sprememb obeh vojnih zakonov vidi še nekaj površnosti, "predvsem kar se tiče člena, ki govori o pripadnikih italijanskih oboroženih enot". Peče je povedal tudi, da na to, da bi bili domobranci nagrajeni, ne bodo pristali.
Vodja poslanske skupine Nove Slovenije Jožef Horvat pa je po sestanku dejal, da besedilo predloga zakona za NSi ni sprejemljivo, da pa je osnova za nadaljnje usklajevanje. "Zakon razumemo kot 'socialni in ne kazenski' zakon, ki mora biti očiščen vseh ideoloških elementov," poudarja Horvat. Za koalicijo po njegovem niso sprejemljivi predvsem nekateri pojmi, ki v zakonu niso natančno pravno definirani. Kot primer takšnega izraza je navedel "okupator ter sodelavec okupatorja". "Ti pojmi po našem mnenju nimajo mesta v zakonu," je prepričan Horvat. Po njegovem mnenju se namreč ne bi smeli deliti po tem, kdo je bil na kateri strani. Po Horvatovih besedah so se dogovorili, da v roku desetih dni ali dveh tednov vsaka stranka pripravi dopolnila k zakonu, nato pa se bodo še enkrat sestali. Horvat ocenjuje, da bo ta sestanek tudi zadnji, saj naj bi na njem že oblikovali zakonske predloge in jih vložili v parlamentarno proceduro.
Izhodišče za rešitev predlog SD
Kompromis pri zakonu o vojnih grobiščih
Glede zakona o vojnih grobiščih je Janša po sestanku prvakov strank povedal, da "na mizi ni popolnoma soglasne rešitve". Po njegovem mnenju bi lahko pri tem zakonu našli kompromis z različnimi pristopi glede napisov na grobiščih in z nekim zaključkom, ki bi se izrazil v postavitvi skupnega spomenika neznanemu junaku. Ta bi bil po njegovem posvečen vsem tistim, ki so skozi zgodovinski obstoj slovenskega naroda umrli za domovino.
Tudi glede novele zakona o vojnih grobiščih so 11. januarja določili enotedenski rok, ko naj bi "testirali" mnenja in stališča poslanskih skupin in strankarskih organov. Potem naj bi se odločili, ali naj gredo v skupno predlagateljstvo tudi te novele.