Bivši partner mi noče vrniti denarja, ki mi ga dolguje, kaj lahko storim

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Z bivšim partnerjem sta skupaj kupila avtomobil, vsak je prispeval pol denarja. Ko sta šla narazen, je on obdržal avto, vrnil pa ji le le nekaj denarja. Kaj lahko stori?
Oglej si celoten članek

Pravni strokovnjak mag. Boštjan J. Turk odgovarja na vaše pravne dileme.

"Z bivšim partnerjem sva v avtohiši lani kupila rabljen avtomobil. Polovico zneska sva plačala z gotovino, polovico pa sva vzela na enoletni lizing. Ker je bil bivši partner takrat že redno zaposlen, sama pa sem bila še študentka, je bilo lastništvo avtomobila pisano nanj. Kljub temu sva bila dogovorjena, da je avto last obeh in si stroške nakupa deliva na pol. Določen znesek sem takrat prispevala v gotovini, nato pa sva bila dogovorjena, da nekaj časa plačujem račun za lizing, tako da bo najin delež enak. Dogovora sem se držala. Denar za mesečni obrok sem mu nakazovala na račun, ker so znesek trgali z njegovega računa. Čez pol leta sva se razšla in se takrat ustno dogovorila, da lastništvo avta ostane pisano nanj, on pa me izplača. Del mojega prispevka mi je nemudoma nakazal, zataknilo pa se je pri drugi polovici, ki je po enem letu še vedno nisem prejela. Iskreno bi bila hvaležna, če bi mi lahko pojasnili, kaj lahko v tem primeru storim oziroma kakšne so moje možnosti, da denar dobim nazaj."

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Ko sem prebral vaše vprašanje, mi je takoj padlo v oči, da sta z nekdanjim partnerjem dosegla "le" ustni dogovor glede tega, da lastništvo vozila ostane njegovo, medtem ko naj bi vam izplačal vaš delež. 

Naj v zvezi s tem pojasnim, da v našem obligacijskem pravu sicer velja, da so veljavni tudi ustni dogovori (pogodbe), velik problem pa je njihova dokazljivost. Če je bila ob vajinem ustnem dogovoru prisotna tudi kakšna priča, bi bil to velik bonus, saj bi lahko na ta način lažje dokazali, da je do omenjenega dogovora tudi dejansko prišlo. 

V nasprotnem primeru lahko namreč partner trdi, da do dogovora sploh ni prišlo (kar je v vašem primeru sicer malo verjetno, saj vam je določen del zneska že nakazal, kar dokazuje vsaj to, da je nek dogovor vendarle obstajal), lahko pa trdi, da sta se dogovorila le za izplačilo zneska, ki vam ga je že nakazal, za kaj več pa ne. 

In četudi to ne drži, boste (če predpostaviva, da ne obstajajo priče, ki bi potrdile vaše navedbe) težko dokazali nasprotno. 

Kakorkoli že, še vedno lahko upate na to, da bo partner ravnal korektno in pošteno in vam dogovorjeni znesek vseeno nakazal. V ta namen vam priporočam, da g k plačilu pisno (!) pozovete, navedete točen znesek, ki vam ga po vaših podatkih dolguje, navedete tudi točen datum vajinega dogovora in mu za plačilo določite razumen rok (denimo 15 dni od poziva k plačilu). 

Pri tem vam bo prav prišla tudi pomoč pravnika/odvetnika, saj njegov poziv precej poveča verodostojnost vloženega zahtevka. 

Mag. Boštjan J. Turk

dezurni@styria-media.si  
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 13:46 10. November 2024.

    Ne potrebuješ dragega nasveta odvetnikov poišči na AI pomoč !

  • 10:57 10. November 2024.

    Popušila boš

  • 08:00 10. November 2024.

    Poznaš tisto: rekla kazala? Vsak dogovor se napiše na papir in podpiše. Dokazovanje za nazaj brez dokazov zna bit težava...žal

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.