Pogodbeni izvajalci, ki opravljajo dejavnost v Luki Koper, so redno predmet inšpekcijskega nadzora, zagotavljajo na Inšpektoratu RS za delo, inšpektorjevo delo pa je pri tem, kot poudarjajo, zelo oteženo. “Poskušajte se vživeti v vlogo inšpektorja, ki mora najprej – da lahko sploh dokazuje kakšno nepravilnost oziroma kršitev – identificirati več kot tisoč delavcev na delovišču, kjer je nešteto možnih skrivališč ali priložnosti za pobeg,” opozarja glavni inšpektor za delo Franc Rančigaj.
Opozorila o izkoriščanju
“Podjetja, ki imajo pogodbo z Luko, v veliko primerih ne spoštujejo delovnopravne zakonodaje,” meni Predrag Topić, eden od bivših delavcev v takem podjetju in sindikalni predstavnik. “Delodajalec ima delavce na voljo 24 ur na dan, in če se ob pozivu ob katerikoli uri (ko pač pride ladja) ne odzovejo, lahko dobijo odpoved,” razlaga.
Ti ljudje po njegovih besedah prejemajo minimalno plačo, nočnega dela nimajo plačanega, regres pa je – če ga dobijo – bistveno nižji od zakonsko določenega minimuma. Po pristaniški stavki pred letom in pol je določene obveze glede nadzora nad delavskimi pravicami prevzela Luka, a so razmere še daleč od idealnih, trdi Topić.
To je v resnici res težko ugotoviti, kdo vstopa in kdo izstopa iz Luke. Namreč pod 1. Luka ni ograjena …
v sloveniji plača delavca znaša 1.250,000 bruto in za delavca ostane 700 eur.to je za 80% slovenskih delavco,ne vem od …
Poglejmo - Luka Koper predvidi strošek za delavca 2500 ali pa vsaj 2000. Da nima težav z njimi, vzame agencije. …