V Sloveniji smo zabeležili nekaj primerov resnih neželenih učinkov, povezanih s cepljenjem, je danes na novinarski konferenci dejala infektologinja Bojana Beović.
Ne zgolj Janssen
Znan je primer smrti žene slovenskega diplomata v Belgiji, ki je bila v začetku maja cepljena s cepivom Janssen. Gre za vektorsko cepivo, ki lahko, sicer v zelo redkih primerih, povzroči nastanek krvnih strdkov. ''Do podobnega dogodka je prišlo tudi po cepivu AstraZeneca, ki se je srečno pravočasno razrešil,'' je povedala Beović. Neželeni učinki so bili na začetku uporabe cepiv zabeleženi tudi po prejetju odmerkov cepiva Pfizer v populaciji, kjer so srčno-žilni dogodki pogostejši.
''Svetovne statistike ne navajajo povečanja tromboz pri tej populaciji v času, odkar je cepivo širše uporabljeno,'' pomirja infektologinja. Podatki o neželenih dogodkih glede na njihovo resnost so dostopni tudi na spletni strani NIJZ.
Bomo prekinili cepljenje z vektorskimi cepivi?
Na vprašanje, zakaj torej ni bilo prekinitve cepljenja tudi z drugimi vektorskimi cepivi, zlasti ob dejstvu, da nekatere druge države tovrstno uporabo določenim delom populacije odsvetujejo, je Beovićeva odgovorila, ''da se Evropska agencija za zdravila ni odločila za podoben ukrep, saj neželeni učinki niso vezani zgolj na starost ali spol.''
V strokovni skupini je ob podatkih o neželenih učinkih prevladalo mnenje, da se držijo registracije cepiva oziroma besedila EME. V državi naj bi se tako po priporočilih NIJZ prednostno uporabljala mRNA cepiva. Na vprašanje novinarke, da o priporočilu za prednostno uporabo vektorskih cepiv prvič slišimo, pa je odgovorila: ''V času, ko je bilo cepiv dovolj in se je epidemija umirjala, smo izdali priporočilo, naj se prednostno uporabljajo mRNA cepiva, ne naj se vektorska cepiva ne uporabljajo. Šlo je za splošno priporočilo, da imajo prednost mRNA cepiva, objavljeno je bilo na spletni stran NIJZ.''
Za primer dvajsetletnice, ki je danes preminila, bo za ugotavljanje povezave neželenih dogodkov imenovana posebna ekspertna skupina, ki bo preučila celotno zdravniško dokumentacijo in ugotovila verjetnost povezave. Po besedah Beovićeve tovrstne preiskave trajajo približno teden dni.
Slov
Prav zanima nas, kakšna navodila bo sedaj dobila Beovićeva od glavnega epidemiologa?
tale lepo skuštrana gospa naj si popravi svoje koravde, oz. ti. ogrlico, lahko pa najdete lepšo slikco ... sicer pa …