Bruto domači proizvod je v tretjem četrtletju zrasel za odstotek, k čemur je največ prispeval izvoz v predelovalnih dejavnostih, ugotavljajo na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Kljub temu so proizvodne zmogljivosti še vedno slabo zasedene, šibko pa je tudi povpraševanje, saj ga večinoma poganja le država.
Kriza še vedno močno udriha po gradbincih, razmere pa so se umirile v finančnem posredništvu.
Več brezposelnih in počasna rast plač
Slabo kaže tudi trgu dela, saj je bilo novembra že 95.446 registriranih brezposelnih, kar je 50,6 odstotka več kot pred letom dni. Povečala se je tudi stopnja anketne brezposelnosti.
V prvih devetih mesecih leta se je povprečna bruto plača sicer zvišala, a je bila 2,4-odstotna rast, glede na isto obdobje lani, skoraj prepolovljena. Pri tem na Umarju izpostavljajo dejstvo, da je povprečna bruto plača v javnem sektorju rasla več kot štirikrat hitreje kot v zasebnem sektorju.
Goriva podžgala inflacijo
Novembra je bila po nekajmesečnem nihanju okoli ničle zabeležena tudi pozitivna inflacija, ki je znašala 1,6 odstotka. Za to so bile najbolj "zaslužne" cene tekočih goriv in cene komunalnih storitev. Na Umarju opozarjajo še na rastočo proračunsko luknjo, ki je v osmih mesecih dosegla 1,2 milijarde evrov.
BDP raste, slika je še vedno slaba
Kljub rasti bruto domačega proizvoda (BDP) je gospodarska slika Slovenije vse prej kot rožnata, ugotavljajo na Umarju.