BDP bo padel za skoraj dva odstotka

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
BS sledi Umarju: za leto 2013 skoraj dvoodstotni padec BDP. Če bi propadlo 31 podjetij, bi morali oblikovati za 1,8 milijarde evrov slabitev.
Oglej si celoten članek

Od konca decembra do začetka marca so na Banki Slovenije vsak petek potekali sestanki, kako rešiti 31 slovenskih podjetij. "Marsikje smo že optimistični," je dejal Janez Fabjan, namestnik guvernerja BS, in opozoril, da bi morale banke oblikovati za 1,8 milijarde evrov slabitev, če bi ta podjetja, ki so po njegovih besedah dobra in imajo močan denarni tok, propadla. Banke so opozorili še na sto dodatnih podjetij in jim priporočili, naj jih aktivno spremljajo.

Države ni zanimalo

"Na sestankih smo pogrešali državo," je opozoril guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, Fabjan pa dodal, da bi lahko oblikovali garantne sheme države, ki bi jih nadzorovala Banka Slovenije.

Ciper nima vpliva

Na vprašanje, ali je reševanje bančnega sistema na Cipru, kjer je nekaj časa kazalo, da bo država posegla tudi v depozite nižje od sto tisoč evrov, povzročilo dvigovanje depozitov tudi pri nas, pa je Kranjec odgovoril, da ne in da pomembnejših premikov gibanja vlog na bankah niso opazili.

Javnomnenjska anketa Dela je danes pokazala, da je zaupanje v denarne vloge v slovenskih bankah precej nizko.

BDP bo padel za 1,9 odstotka

Banka se je sicer danes pridružila petkovim napovedim Umarja, da se bo slovensko gospodarstvo letos skrčilo za 1,9 odstotka. Prihodnje leto naj bi se obnovila gospodarska rast, ki pa bo zelo šibka. Bruto domači proizvod (BDP) se bo tako okrepil za 0,5 odstotka.

Napoved BS je tako v skladu z ocenami drugih domačih in mednarodnih ustanov ter precej slabša od jesenske napovedi, ko so napovedovali le 0,7-odstotno zmanjšanje BDP.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 15:01 2. April 2013.

    V bistvu imajo tudi banke-bančniki nekaj krivde pri zadolževanju podjetij. Seveda je glavnina krivde v podjetjih, oziroma njihovih vodstvih, ker …

  • 14:47 2. April 2013.

    Ne piši o stvareh, ki jih ne rezumeš.

  • 14:33 2. April 2013.

    V bistvu imajo banke probleme zaradi prezadolženega in nekonkurenčnega gospodarstva. Ne nabijajte demagoških puhlic, ki so vam jih vcepili hohštaplerski …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.