Avstrija zavrača tujce, ki jim ni potrjena identiteta

Foto: EPA Organizirane prevoze v času humanitarnega koriodrja so jih nudile tako Hrvaška, Slovenija kot Avstrija.
Foto: EPA Organizirane prevoze v času humanitarnega koriodrja so jih nudile tako Hrvaška, Slovenija kot Avstrija.
Avstrija je povišala stopnjo ogroženosti in povišala nadzor nad tujci, ki vstopajo v državo. Avstrijski policisti so zavrnili tri avtobuse tujcev, ki niso hoteli sodelovati v postopku identifikacije. Slovenska policija jih je odpeljala v Center za tujce v Postojni.
Oglej si celoten članek

"Republika Avstrija v zadnjih dneh sooča s povečano stopnjo ogroženosti, zaradi česar so poostrili varnostne ukrepe v državi. Med drugimi so tudi poostrili nadzor nad tujci, ki vstopajo v državo. Tujcem, katerih identiteta ni ugotovljena oziroma potrjena njihova izvorna država, zaradi določene stopnje tveganja avstrijski varnostni organi ne dovoljujejo vstopa," je pojasnil predstavnik Policije Drago Menegalija.

Razkrinkajo jih s pomočjo tolmačev

Avstrijski organi so s striknejšo registracijo tujcev začeli 26. decembra. "V ta namen so na vstopno točko Karavanke/Rosenbash pripeljali več tolmačev, ki jezikovno preverjajo tujce ali dejansko prihajajo iz držav, za katere trdijo da so državljani," razlaga Vesna Drole s Policije. 

Razlog zavrnitve: ne navajajo prave države izvora

Foto: EPA Begunci v Nemčiji Do danes zjutraj so tako Avstrijci zavrnili skupno 413 tujcev. "Edini razlog zavrnitve je ugotovitev avstrijskih varnostnih organov, da tujci ne prihajajo iz držav, za katere trdijo, da so državljani. Razlog zavrnitev torej ni v tem, da tujci prihajajo iz varnih držav oziroma nevojnih območjih. Avstrijski varnostni organi tako sprejemajo tudi državljene
Maroka, Alžirije, Irana...," pojasnjujejo na Policiji.

"Avstrijski varnostni organi so jim pripravljeni dovoliti vstop v državo, ko bo njihova identiteta oziroma država izvora ugotovljena," dodaja Menegalija. 

V Sloveniji povedo pravo državljanstvo, v Avstriji pa ga skrivajo

Zavrnjene tujce so namestili v Center za tujce v Postojni. "Po ponovni registraciji, v katero vljučujemo tudi pogodbene prevajalce, smo včeraj avstrijskim varnostnim organom uspešno predali 91 tujcev, ki so bili predhodno zavrnjeni. Trenutno je na poti v Avstrijo še dodatnih sto tujcev, ki so bili zavrnjeni v preteklih dneh," razlaga Droletova. "Dogaja pa se, da v naših postopkih pri ponovni registraciji tujci praviloma povedo pravo državljanstvo, ko pa jih pripeljemo avstrijskim varnostnim organom, ponovno skrivajo svoje pravo poreklo. Predvidevamom, da zaradi nadaljnjega zaprosila za mednarodno zaščito."

200 jih je že odšlo naprej

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je pojasnil, da avstrijski varnostni organi v luči varnostnih tveganj in poostrenega nadzora zavračajo migrante, za katere ne morejo potrditi identitete. "Zavrnili so nekaj več kot 400 migrantov, po naknadnem preverjanju so jih od tega sprejeli več kot 200, za preostale postopek poteka," je povedal v izjavi za medije. 

Dodal je, da v Evropski uniji poteka razprava o nadaljnjih ukrepih za zaščito meje, tudi glede sprememb 7. člena schengenskega zakona, ki predvideva poostren nadzor državljanov EU pri prehodu meje, kar bi povzročilo težave v turistični sezoni. 

"Slovenija postopke registracije migrantov že sedaj dobro opravlja," je poudaril državni sekretar. "Računamo, da bodo tudi migranti, ki jih je Avstrija zavrnila, po uspešno opravljenem postopku ugotavljanja identitete odšli naprej."

Obveščeni o možnosti napada med novoletnimi prazniki

Avstrijski varnostni organi so v soboto na Dunaju in v več drugih mestih dvignili raven pripravljenosti pred terorističnimi napadi. Kot je poročala agencija AFP, ki jo povzema STA, so avstrijski varnostni organi obveščeni o možnosti napada med novoletnimi prazniki. 

PREBERITE TUDI: 

Dunajska policija je sporočila tudi, da so od obveščevalne službe s katero sodelujejo, opozorila več evropskih prestolnic na možnost strelskega ali bombnega napada v Evropi pred novim letom.

Tudi EU zahteva zaostritev mejnih kontrol

Foto: EPA Avstrijska policija Spremembe v postopkih na meji so povezane tudi z napovedanimi zaostritvami mejne kontrole na evropski ravni. Evropska komisija je namreč 16.12.2015 predlagala spremembe Zakonika o schengenskih mejah. Mejna kontrola ob izstopu in vstopu naj bi tako vsebovala preverjanje državljanstva osebe in potovalnih dokumentov, vključno s preverjanjem v SIS, Interpol in nacionalnih bazah podatkov policije ter preverjanje, ali oseba ne predstavlja grožnje notranji varnosti, javnemu redu ali mednarodnim odnosom ter javnemu zdravju.

Poostreni nadzor meje bi pomenil velike čakalne dobe

Gre za predlog Komisije, ki bo predmet razprave in usklajevanj na strokovnem in političnem nivoju Evropske unije. "Slovenska policija ima v tej zvezi zadržek, saj to pomeni sistematično kontrolo vseh potnikov, ki prestopajo slovensko – hrvaško mejo. Tako bi morali torej sistematično kontrolirati vse, ki v poletnih mesecih potujejo na poletni dopust na Hrvaško (tudi avtobuse z upokojenci, otroke, ki potujejo z družinami ipd). Nedvomno bi taka mejna kontrola imela velik vpliv tudi na povečane čakalne dobe."

sergeja.hadner@zurnal24.s

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 81

  • 10:45 3. Januar 2016.

    Pravilo, da se jih zavrača, če skrivajo svojo identiteto. Če lažeš o tem, od kje si in nimaš dokumentov, da …

  • 12:45 30. December 2015.

    SLO strahotepci, nacionalisti, fašisti, ksenofobi, eurofili.....skratka gnoj od ljudi

  • 10:05 30. December 2015.

    Sami se bomo naredili za "hot spot". Nimamo ne sredstev za vračilo teh ljudi odkoder so prišli, niti neke strategije, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.