Uradni razlog naj bi bilo zavarovanje za plačilo globe v višini 53,9 milijona evrov, ki jo je AVK tej hrvaški družbi naložila zaradi prevzema kostelske polnilnice vode Costella.
AVK je sklep o začasnem odvzemu Mercatorjevih delnic sprejela v ponedeljek, so danes sporočili iz skupine Fortenova, naslednice zdravega jedra propadlega Agrokorja, ki je od leta 2014 lastnik Mercatorja. Gre za odločitev, ki pomeni razlastitev zasebne lastnine Agrokorja, brez odločitve sodišča, ki bi to omogočala in brez veljavne pravne podlage, so dodali.
Fortenova: Gre za zlorabo zakona
Nekdanji lastnik Agrokorja Ivica Todorić je Costello prevzel pred tremi leti. Gre za podjetje z vsega milijonom evrov letnih prihodkov, vendar je AVK zaradi neprijavljene koncentracije septembra letos Agrokor kaznovala s 53,9 milijona evrov globe. Zdaj je šla še korak dlje in mu odvzela 69,57 odstotka delnic Mercatorja, vrednih 140 milijonov evrov, da bi z njimi zavarovala plačilo globe.
V Agrokorju so tedaj trdili, da je prevzem Costelle opravil sam Todorić, brez vedenja in sodelovanja katerega drugega člana takratnega upravnega odbora Agrokorja. Zoper globo je Agrokor novembra vložil zahtevo za sodno varstvo, zato odločitev o njej še ni pravnomočna, trdijo v Fortenovi. Vendar AVK zahteve za sodno varstvo še ni posredovala pristojnemu sodišču v Ljubljani, pač pa je začela s postopkom za začasni zaseg delnic Mercatorja, so opozorili.
Sporno se jim zdi tudi dejstvo, da je AVK Mercatorjeve delnice zasegla v skladu z določbami zakona o prekrških, ki pa se v glavnem nanašajo na prometne ali podobne prekrške, kjer so kršitelji zaloteni pri samem dejanju. Prav tako gre pri zasegu delnic za grobo in namerno napačno uporabo in zlorabo zakona s strani državnega regulatornega organa, so poudarili.
Pogajanja o slovenskih dobaviteljih še tečejo
Skupina Fortenova je zaživela 1. aprila letos, ko so nanjo prenesli 32 Agrokorjevih solventnih podjetjih na Hrvaškem, v drugi fazi pa bodo nanjo prenesli tudi lastnino 82 nekdanjih Agrokorjevih podjetjih izven Hrvaške. Med njimi je največji Mercator. Slovenska država si ob tem prizadeva za sporazum, ki bo slovenskim dobaviteljem Mercatorja zagotovil enakopravno obravnavo z drugimi dobavitelji pod konkurenčnimi pogoji. Pogovori o tem s Fortenovo še potekajo.
Borili se bodo z vsemi pravnimi sredstvi
Izredni pooblaščenec Agrokorja in glavni direktor skupine Fortenova Fabris Peruško je danes na novinarski konferenci v Zagrebu dejal, da je AVK odločitev sprejela zgolj z namenom odvzema delnic Mercatorja, da bi na ta način upočasnila oz. preprečila prenos lastnine Mercatorja na skupino Forternova, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Skupino Fortenova mora za prenos Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo sicer pridobiti tako soglasje varuha konkurence kot tudi vseh 56 bank upnic Mercatorja, od katerega so tri slovenske, tudi državna SID banka.
V Fortenovi se bodo za zaščito svoje lastnine borili z vsemi pravnimi sredstvi, o ukrepu AVK pa že obvestili vsa veleposlaništva držav članic EU v Sloveniji, kot tudi veleposlaništvi Rusije in ZDA.
Sta pa Fortenova in Agrokor pred dnevi že vložila pritožbo pri Evropski komisiji proti slovenski državi oz. ministrstvu za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška, ker naj bi se nedovoljeno vmešavala v prenos lastništva Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo.
Vprašanje je kako je bila pogodba o prodaji Mercatorja napisana. Drugače je pa bilo to pričakovati, da bo lastnik pridobil …
Kakšen signal pošilja v javnost AVK s tem nesorazmernim sklepom? Prevzameš podjetje z milijon EUR prometa in dobiš kazen čez …