Apnenico obudili po treh desetletjih

Foto: Žurnal24 Za pridobivanje apna na star način je potrebno znanje in tudi velik fizični napo
Žganje apna. Prižiga apnenice, ki jo bodo kurili tri dni in noči, se lahko udeležite v petek dopoldne.
Oglej si celoten članek

Preloka. V belokranjskem steljniku pri Preloki so pod vodstvom mojstra Darka Kralja iz Tribuč in s pomočjo štirih poznavalcev procesa pripravljanja apna iz Preloke in Zilj po starih znanjih in metodah postavili apnenico, ali kot ji pravijo tam, japnenico.

Po naših podatkih tega v Beli krajini ni nihče počel že vsaj tri desetletja,” je povedal Boris Grabrijan, direktor Krajinskega parka Kolpa.

Posneli dokumentarec
Celoten proces priprave materialov in postavitve apnenice je posnela ekipa RTV Slovenija, dokumentarni film naj bi na prvem programu predvajali konec leta. “Ker gre za enkratno priložnost spremljanja teh del, v petek dopoldne okoli 11. ure vse, ki jih to zanima, vabimo na prižig apnenice,” pravi 
Grabrijan.

Apnenico bodo kurili tri dni in noči, s tem pa delo še ne bo končano. Živo apno je treba še pogasiti. Starodavni način pridobivanja gašenega apna od priprave kamna, polnjenja apnenice, žganja z drvmi do končnega gašenja skupno zahteva en mesec trdega dela.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.