Ankete mu kažejo slabo, a nekateri menijo, da Erjavec še ni za odpis

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
64-letni Karl Erjavec bo v sredo ustanovil svojo stranko.
Oglej si celoten članek

"Ves čas me nagovarjajo državljani, prijatelji in gospodarstveniki, ki ugotavljajo, da bi bilo treba nekaj storiti, ker stanje v državi ni najboljše," je konec julija dejal nekdanji dolgoletni predsednik stranke upokojencev Desus, ko je napovedal, da ustanavlja novo stranko. Napoved bo uresničil v sredo, ko bo v Ljubljani potekal ustanovni kongres njegove stranke, ki ji je nadel ime Zaupanje. 

Dogovor z Arharjem in Damjanom ni uspel

Erjavec stranko ustanavlja hitreje, kot je sprva načrtovan. Julija je za naš portal namreč napovedal, da bo stranko ustanovil po novem letu, pred tem pa, da bo verjetno ustanovil društvo, ki se bo nato preoblikovalo v stranko. Novost je tudi, da pri pisanju programa nista sodelovala ekonomist Jože P. Damijan in prvi guverner Banke Slovenije France Arhar, kot je sprva napovedal. Pred kratkim je Erjavec namreč pojasnil, da se je z Damjanom in Arharjem o tem le pogovarjal, a očitno dogovor ni uspel. Kdo je pripravil program, Erjavec ne razkriva, povedal je le, da gre za "različni strokovnjaki, ki pa ne želijo izdati svojega imena v javnosti".

"Nočemo, da se nam ponovi zgodba Anžeta Logarja!"

Erjavec, ki je trenutno edini kandidat za predsednika stranke, dopušča možnost, da se na samem kongresu vloži predlog za še kakšnega kandidata, vendar se mu to zdi malo verjetno. Stranka bo imela še dva podpredsednika, izvršni odbor, svet stranke in nadzorni odbor. Medtem, ko so nekatere kadrovske zadeve že dogovorjene, bodo druge dorekli na kongresu.

Erjavec poudarja, da bodo kandidate tudi preverili. "Ne bi želeli, da bi bila kakšna nerodnost, tako kot pri Anžetu Logarju, kjer vemo, da so se potem znašli na funkcijah ljudje, ki so v kazenskih postopkih in tako naprej," je dejal Erjavec. Članica sveta Logarjevih Demokratov Suzi Kvas je namreč obtožena pomoči pri goljufiji v škodo EU. Pri projektu socialne aktivacije naj bi povzročila za 647.000 evrov škode, njej in prvoobtoženki grozi do osem let zapora.

Foto: Anže Petkovšek Demokrati, Anže Logar

"V politiki ni mogoče izključiti ničesar!"

Erjavec razlaga, da ga k ustanovitvi stranke pozivajo predvsem gospodarstveniki, ki niso zadovoljni z razmerami v Sloveniji. Tako bo njegov politični sopotnik nekdanji gospodarski minister Metod Dragonja, nekdanji minister za notranje zadeve Dragutin Mate, nekdanja generalna sekretarka Cerarjeve vlade in  pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, nekdanji veleposlanik pri OZN in državni sekretar na zunanjem ministrstvu Andrej Logar, veleposlanik in nekdanji državni sekretar na obrambnem ministrstvu Milan Jazbec, in nekdanja ministrico za okolje in prostor Irena Majcen, znana po pijavi o novembru ter nekdanji predsednik KPK Boris Štefanec.

Erjavčeva stranka naj bi zagovarjala socialno državo in državljanske pravice, zato bi se povezoval predvsem z levo opcijo, a ob tem poudarja, da v politiki ni mogoče izključiti ničesar. Stranka Zaupanje naj bi tako ponudila rešitve na štirih ključnih področjih: v prvem stebru bodo upokojenci ter javni sistemi, zlasti zdravstvo in šolstvo. Drugi steber so varnost in migracije, ki bi se glede na razmere na Bližnjem vzhodu utegnile povečati. Tretji steber sta gospodarstvo in kmetijstvo, stranka se bo med drugim zavzela za pavšalno obdavčitev obrtnikov in podjetnikov. Četrti steber pa je podnebna politika, kjer bodo zagovarjali prizadevanja za povečanje odpornosti na naravne nesreče.

"Na upokojence ne bomo pozabili!"

Erjavec obljublja, da ne bo pozabil na upokojence. "Tukaj bomo mi nadaljevali tisto, kar stranka DeSUS ni dokončala," pravi. Gre za ustanovitev demografskega sklada, ob težavah avtomobilske industrije v Nemčiji, ki je naša največja trgovinska partnerica, pa ne želi, da bi se "kriza reševala na hrbtih upokojencev". Enako pereča, kot je problematika upokojencev, je po Erjavčevih besedah tudi problematika mladih. "Vidimo, da mladi ne pridejo do stanovanj in štipendij, težko dobijo pripravništvo, nekateri študirajo po 10 let, zato ker morajo opravljati študentsko delo, da sploh lahko študirajo," je povedal Erjavec. 

Erjavec poudarja, da Slovenija razvojno zaostaja za državami, kot so Češka, Slovaška in Madžarska. "Mislim, da potrebujemo tudi eno razvojno koalicijo," je prepričan.

Foto: Anže Petkovšek DeSUS, Karl Erjavec

Ankete mu kažejo slabo

Erjavčevo novo stranko so zaznale tudi ankete javnega mnenja. Sredi oktobra je anketa časopisa Delo pokazala, da bi med na novo ustanovljenimi ali potencialnimi strankami Erjavčeva dobila najmanj, 7,2 odstotka glasov. Največ vprašanih se je takrat odločilo za stranko Anžeta Logarja in sicer skoraj 30 odstotkov. Logar je v začetku novembra ustanovil stranko Demokrati, na lestvice pa se uvrščata tudi Vladimir Prebilič in Peter Gregorčič, ki stranke ne napovedujeta. Prvi bi dobil skoraj 21 odstotkov, drugi pa nekaj manj odstotkov glasov, če bi se spopadle samo nove stranke. Pavel Rupar, ki nagovarja upokojence, naj bi prejel 10,5 odstotka, Marko Lotrič pa 8,5 odstotka. 

Analitik: Ni ga za odpisati

Tudi novembrska anketa Mediane je pokazala, da bi Erjavec, če bi volivci lahko izbirali tudi med novimi strankami, dobil le dober odstotek glasov, kar je manj kot Gibanje resnica, ki bi prejela dva odstotka. "Menim, da Erjavca ni kar tako za odpisati," pa meni analitik Andraž Zorko. "Spomnimo se, koliko let je bil Erjavec v politiki, koliko časa tudi aktivno v vladi in kako je bil priljubljen med upokojenci. Zagotovo je med volivci ostalo precej njegovih podpornikov," pravi Zorko. 

dezurni@styria-media.si
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 14:03 25. November 2024.

    Tisti, ki njemu verjamejo, so samo za psihiatrijo. Lažnivec prve klase.

  • 12:54 25. November 2024.

    povišati bi morali procent za vstop strank v parlament!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.