Ali lahko v Sloveniji na trenutke zmanjka vode?

Foto: Profimedia
Zaradi globalnega segrevanja ozračja in letošnjih velikih težav z vodo zaradi suše, nas je zanimalo, ali nam v Sloveniji lahko že letos ali v naslednjih letih zmanjka vode ...
Oglej si celoten članek

“V prihodnosti se bomo vsekakor morali prilagoditi in ozavestiti družbo, da vode kljub pregovornemu obilju v Sloveniji lahko v posameznih delih Slovenije v določenem času primanjkuje,” so za Žurnal24.si pojasnili na Ministrstvu za okolje in prostor. 

Na Ministrstvu sicer zatrjujejo, da je strah za izgubo podzemne vode v Sloveniji odveč, saj podzemne vode ne more zmanjkati. Zaradi sušnih razmer pa se lahko in tudi se znižujejo gladine podzemne vode v plitvih prodno peščenih vodonosnikih in zaradi tega lahko v ekstremnih razmerah črpalke, s katerimi se črpa podzemna voda, ostanejo "na suhem," vendar v vodonosnikih voda še vedno je. Ni pa dostopna. Na kraško razpoklinskih vodonosnikih, kjer v veliki meri pitno vodo zagotavljajo izviri, lahko ti ob daljšem izostanku padavin presušijo. Prav tako pa za te vodonosnike velja, da se voda še vedno pretaka v podzemlju, le da ni dostopna na dosedanjih lokacijah.

Slovenija Arso s slabimi novicami glede napovedanega dežja Slovenija Voda. "Zagotovo sledi črn scenarij" vreme "Verjetno bomo morali za konkretno pošiljko padavin počakati do jeseni"

Jesensko-zimski čas je pomemben

 Količine podzemne vode se po navadi obnovijo v jesenskem in zimskem času. “Če se količine podzemne vode jeseni in pozimi ne bodo obnovile vsaj na običajno raven, kar pomeni na povprečne jesensko-zimske količine referenčnega tridesetletnega obdobja, lahko tudi naslednje leto nastanejo problemi pri zagotavljanju pitne vode v določenih delih Slovenije,” so nam opisali na Ministrstvu.

Foto: Profimedia dež

“Na morebitno pomanjkanje pitne vode se je treba pripraviti s strategijo zagotavljanja pitne vode vsem prebivalcem,” odgovarjajo. Strokovne odločitve gredo lahko po njihovih navedbah v smeri alokacije količin podzemne vode z območij, kjer problemov s količinami podzemne vode ni, lahko se zagotovi povezovanje vodovodov, gradnja zadrževalnikov, spuščanje črpalk globlje v vodonosnik, če so za to pogoji.

Potrebujemo vsaj minimalen pretok

Z varčevanjem pitne vode tako občani pomagamo predvsem upravljavcem vodovodov, da zagotavljajo stalen, a minimalno potreben pretok v vodovodnih sistemih.

“Ob ustavitvi sistema ob tako imenovanih redukcijah namreč lahko pride do poškodb in ob vnovičnem zagonu sistema do oporečne pitne vode in s tem do okoliščin, ko je potrebno prekuhavanje vode,” so opozorili na Ministerstvu. 

Foto: Profimedia voda pipa zalivanje

Kaj lahko naredi vsak od nas

Vsak posameznik lahko pripomore k manjši porabi pitne vode z uporabo naprav v gospodinjstvu, ki varčujejo z vodo (pralni, pomivalni stroji). Vsekakor pa bo potrebno razmisliti o uporabi tako imenovane »sive vode«. Siva voda je ponovno uporabna, odpadna voda iz pralnih strojev, prh, kadi in umivalnikov, seveda ob ustrezni pripravi, je razmeroma enostaven in varen vir vode za dostop in uporabo. Siva voda je dober vir pomembnih hranil za številne rastline, zato je lahko odličen vir vode za namakanje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 20:37 31. Julij 2022.

    Voda iz pralnega in dušilnega stroja sta toksični zaradi detergentov in polna mikro plastike, zato je neprimerna za uživanje ali …

  • 19:20 31. Julij 2022.

    v takih in podobnih primerih najraje poslušam primitivce, ki takoj začnejo s tem "sami smo si krivi" ... kako lahko …

  • 15:30 31. Julij 2022.

    Na naših ministrstvih pač teoretično iz knjig za šesti, kvečjemu za sedmi razred. Malokdo kaj ratume, posebej še, kar se …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.