"Zavarovana oseba, četudi je okužena s COVID-19, lahko opravlja delo od doma, če ga je glede na zdravstveno stanje zmožna opravljati. V tem primeru je upravičena do izplačila plače in ne nadomestila plače v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja," so nam pojasnili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Doslej je bilo potrjenih že skoraj 500 tisoč okužb s koronavirusom, ki povzroča covid-19.
"Izolacija je razlog začasne zadržanosti od dela, ki se opredeli takrat, ko je pri zavarovancu potrebna osamitev zaradi bolezni, katere širjenje je potrebno preprečiti. Izolacija traja toliko časa, kolikor je zavarovanec kužen – tj. lahko prenaša bolezen. V primeru izolacije je zavarovanec upravičen do nadomestila v višini 90 odstotkov od osnove, pri čemer se nadomestilo že od prvega dne zadržanosti od dela izplača v breme ZZZS," pojasnjujejo na spletnih straneh ZZZS.
Če bolnik tudi po preteku izolacije ni zmožen za delo, se mu bolniški stalež odobri zaradi razloga bolezen, saj razloga za izolacijo ni več.
Po trenutno razpoložljivih podatkih je bilo za razlog izolacija za leto 2021 izplačanih v breme ZZZS za 714.119 dni nadomestil v skupni višini 57.018.425 evrov. Povprečna višina nadomestila na dan znaša 83,20 evra.
ZZZS
V izolaciji zaradi "Poškodbe pri delu"
Če pride do okužbe z novim koronavirusom na delovnem mestu in nato zavarovanec zboli za COVID-19, je razlog začasne nezmožnosti za delo "04 - Poškodba pri delu", saj gre za posledico "nesrečnega naključja ali višje sile med opravljanjem dela".
Delodajalec mora na obrazcu prijaviti poškodbo pri delu ali izdati pisno izjavo, da je prišlo do okužbe na delovnem mestu, delavec pa v tem primeru dobi stoodstotno bolniško, ki pa jo mora plačati delodajalec (do vključno 31. delovnega dne), zato nad tem najbrž niso preveč navdušeni.
Če je za covidom-19 zbolel otrok, je starš lahko upravičen do nege, pediater potrebo po negi presodi na podlagi starosti otroka. V primeru karantene pa ne gre za nego, saj je otrok zdrav, v tem primeru je starš odsoten zaradi višje sile, nadomestilo delodajalcu povrne država.
Pozor, izdaja bolniškega lista ni avtomatična
Na ZZZS poudarjajo, da mora zavarovanec sam poskrbeti, da njihov osebni zdravnik (pravočasno) izda elektronski bolniški list.
"Če zavarovanec pravočasno ne kontaktira svojega osebnega zdravnika zaradi izdaje bolniškega lista, ga osebni zdravnik sam od sebe ne bo izdal in zato delodajalcu ne bo dosegljiv prek informacijskega sistema SPOT, zato tudi ne bo mogoč obračun nadomestila plače s strani delodajalca," opozarja ZZZS.
"Zavarovancem svetujemo, da takoj ob zaključku bolniškega staleža oziroma nekaj dni pred koncem meseca, če bolniški stalež traja še v prihodnjem mesecu, pokličejo svojega osebnega zdravnika in ga zaprosijo za izdajo elektronskega bolniškega lista," so še zapisali v pojasnilih, ki jih lahko najdete na njihovih spletnih straneh.
janez.zalaznik@styria-media.si
Google je plačal od 400 do 800 dolarjev za dnevno spletno delo od doma. Prvi mesec sem od Googla doma …
DELO OD DOMA OKUŽENI pa če ga ne kuha vročina lahko pa tudi bedesta verzija lahko dela od doma pa …
Jankovic je pa zelo hitro izginil z naslovnice...Janša bi bil gor 2 dni...