Podjetniki: Takšna politika vlade je za mnoge neuporabna!

Foto: Akrapovič
Foto: Akrapovič
Slovenski podjetniki so ocenili trenutne družbene razmere in predstavili njihove potrebe.
Oglej si celoten članek

Ob zaključku prvega vseslovenskega festivala podjetništva 2022 v organizaciji Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), ki združuje 361 najuspešnejših slovenskih podjetnikov in podjetij, so sodelujoči ocenili trenutne razmere v državi in sporočili, kaj v teh razmerah potrebuje gospodarstvo.

Lastnik podjetja Akrapovič in podpredsednik SBC Igor Akrapovič je uvodoma ocenil, da se dogajajo tektonske globalne spremembe, ki vplivajo tudi na gospodarstvo. ''Evropa je še pred 30 leti vodila tehnološko, humanitarno in drugače, sedaj pa imamo napačne politike. Vse tehnologije in znanje smo prestavljali na Kitajsko z razlogom, da bodo dobički višji, kar je bilo na dolgi rok nevzdržno. Rezultati so se začeli kazati že pred nekaj leti,'' je pojasnil Akrapovič.

Podjetniki napovedujejo recesijo in morebitna odpuščanja

Akrapovič je izrazil kritike do trenutnih energetskih smernic. ''Vezanost cene elektrike na ceno plina je bila napačna odločitev Bruslja,'' je ocenil Akrapovič. ''Septembra smo prvič začutili ekstremne številke električne energije. Lani smo v našem podjetju plačali 50 evrov za megavatno uro, kar je v celotnem letu zneslo 570 tisoč evrov, zdaj pa bomo plačevali 880 evrov za megavatno uro, kar je v zadnjih treh mesecih zneslo 2,3 milijona evrov,'' je dodal.

Akrapovič glede vladne strategije pomoči priznava, da ne gre za ''enoznačno, kaj šele enostavno stvar''. Kot je dejal, so se podjetniki zavzemali za kapico pri določitvi cen energije, nad katero bi razliko subvencionirala država. Ta možnost zaradi evropskih direktiv ne bo izvedena.

Ob tem je poudaril na problem pomanjkanja in dražitve surovin. Poleg tega je izpostavil odvisnost industrije od jekla in aluminija, katera proizvodnja se prenaša na Kitajsko, kjer za isto proizvodno enoto porabijo petkrat več energije, kar rezultira v višji onesnaženosti z ogljikovim dioksidom in okoljski nevzdržnosti.

Podjetniki pričakujejo recesijo. V zvezi s tem je Akrapovič poudaril, da bi bila nujna odločitev, da si Slovenija začne zagotavljati lastno energijo. ''Nujno je, da postavimo drugo blok nuklearne elekrarne. Če čakamo še eno leto, kaj šele tri, je ne bomo naredili v dvajsetih letih,'' je poudaril in dodal, da je glede vidika konkurenčnosti energije jedrska energija bolj primerna od sončne in vetrne, ki sta precej dražji in nezanesljivi zaradi omrežja in shranjevanja.

Kritičen je bil tudi do vladne namere zvišanja obdavčitve najuspešnejših in višanju minimalnih plač, saj bi to po njegovem pomenilo dvig plač skozi celotni plačni sistem. Obenem je še pozval k razvoju dolgoročne strategije razvoja gospodarstva ter ustvarjanju ustreznih podjetniških pogojev.

Knez s kritikami do vladnega subvencioniranja električne energije

Jure Knez iz DEWESoft je poudaril, da so slovenska podjetja so v dobri formi, saj so se tudi v epidemiji razvijala in rasla. ''Zavedati pa se moramo, da se bo v naslednjem letu situacija obrnila,'' je posvaril pred globalnim kazalnikom, med drugim višanjem obrestnih mer, ki gospodarstvo ohlajajo.

Zaradi visokih cen energije podjetja plačujejo davek v obliki manjše možnosti investiranja in izplačilu nižjih nagrad zaposlenim.

Knez je dejal, da je bi po njihovih izračunih cena elektrike morala znašati 200 evrov na megavatno uro, da bi večina podjetij preživela prihajajočo recesijo, čemur trenutne visoke cene ne sledijo. ''Od vlade želimo, da pove točno ceno električne energije v naslednjem letu. V sredini naslednjega leta se pogodbe končajo, mi moramo vedeti cene, da zakupimo energijo. Vlada ponuja subvencijo, ki je zelo komplicirana in za nekatera podjetja, ki lani niso delovala, neuporabna,'' je ocenil Knez.

Tudi Knez se strinja z ohranitvijo trenutne zakonodaje, ki predvideva nižje plače za vse, podpira pa nadaljevanje pogovorov ministrstva za gospodarstvo, ki bo namenil subvencije za privabljanje domačega in tujega inženirskega kadra. Prav tako kot Akrapovič je politiko pozval k snovanju dolgoročnih strateških ciljev razvoja podjetništva in problematiko samooskrbe z energijo.

Lastnik podjetja Jezeršek in član upravnega odbora SBC Martin Jezeršek je še izpostavil, da so v preteklih treh dneh izvedli več kot 25 dogodkov po vsej državi in v podjetja članov sprejeli več kot 1.000 otrok z namenom predstavitve podjetniške poti in njihovega družbenega pomena. Festival je gostil več kot 500 udeležencev in 300 podjetnikov.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 16

  • 06:36 24. November 2022.

    Država samo lupi domače privatnike. Tuje firme so privilegirane in dobivajo državno pomoč zato da ne dajejo odpovedi in zaposlenim …

  • 16:24 23. November 2022.

    ''Vezanost cene elektrike na ceno plina je bila napačna odločitev Bruslja,'' je ocenil Akrapovič. Spomnim se, da je dogovor EU …

  • 15:56 23. November 2022.

    Skoraj vsa energetsko pozratna potjetja so v lasti tujcev. Kaj bomo tujce subvencionirali, saj itak ves dobiček prenesejo preko svojih …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.