Že ob ustanovitvi Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so mnogi rekli, da bo dvignil še veliko prahu. In tudi je, saj je med drugim "odnesel" ministrico Katarino Kresal. V tem letu so preiskovalci NPU vodili več velikih preiskav. Zabeležili smo nekatere odmevnejše primere.
26. januarja so kriminalisti zaradi suma jemanja podkupnine pridržali celjskega okrožnega sodnika Milka Škoberneta. Vrhovno sodišče je kasneje Škobernetu ipritrdilo, da je bil pripor nezakonit. Pridržali so ga zaradi suma, da je v zameno za podkupnino odpravil pripor in mednarodno tiralico za Esadom Ćehajićem.
Februar:
Člani NPU so podali prvih šest kazenskih ovadb zoper osem ljudi zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Kazniva dejanja se nanašajo na menjavo in prodajo več zemljišč po znatno nižji ceni od prave tržne vrednosti, s čimer je bila pridobljena velika protipravna premoženjska korist v višini več milijonov evrov. Med ovadenimi naj bi bili Boris Popovič, Sabina Mozetič, direktorica občinske uprave, ter Georgi Bangijev iz urada za okolje in prostor. Popovič je kasneje sam podal ovadbe zoper kriminaliste NPU.
Marec:
Marca so preiskovali več sumov uradno pregonljivih kaznivih dejanj, ki so povezana s poslovanjem Nove Ljubljanske banke (NLB) doma in v tujini. Iz NLB je skozi kreditiranje Agroživa izginilo 30 milijonov evrov, denar pa naj bi izginil na računih vodilnih v Agroživu in organizirane združbe znotraj NLB, ki naj bi Agroživu kljub znanim tveganjem odobravala visoka nezavarovana posojila.
NPU je v celoti prevzel vodenje združene kriminalistične preiskave pri dodelitvi evropskih sredstev stadionu v Stožicah. Zaradi napake pri prijavi na razpis pa zdaj ministrstvo MOL rubi za 1,9 milijona evrov.
Ovadili so tudi deset fizičnih oseb ter osem pravnih oseb zaradi osmih kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Med njimi se je znašel Bine Kordež, bivši šef Merkurja.
Maj:
4. maja so kriminalisti na širšem območju Maribora izvedli več hišnih preiskav in pridržali devet ljudi, med njimi mariborskega župana Franca Kanglerja. Nato pa so tri tedne v priporu zadrževali vodjo oddelka za okolje in prostor na mariborski upravni enoti Vinka Merca. Obtožnica zoper Merca je bila spisana na kar 58 straneh; med drugim je osumljen jemanja podkupnine pri izdajah gradbenih dovoljenj in zavlačevanja postopkov.
Junij:
Na začetku meseca so v preiskavi pridržali enajst ljudi. Preiskave so potekale v dveh primerih. Pridržali so nekaj vodstvenih oseb iz Elektra Maribor, in sicer zaradi domnevnih nepravilnosti pri javnih naročilih. Preiskovalci so stopili na prste tudi mednarodni kriminalni organizaciji. Zasegli so 3,5 kilograma kokaina, pet oseb so privedli na zaslišanje, za tri je bil odrejen pripor. Poleg tega pa so na območju Policijskih uprav (PU) Celje in Ljubljana zaradi suma storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in pravic, povezanih s poslovanjem Vegrada (oziroma med Vegradom in Hypo Alpe Adria), opravili sedem hišnih preiskav. Pri tem so pridržali pet osumljenih.
Računsko sodišče je v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe NPU na Dimičevi in najema stavbe na Litostrojski v Ljubljani MNZ-ju izreklo negativno mnenje. Ministrica Katarina Kresal je premieru ponudila odstop, a ga ta ni sprejel.
September:
V stavbi Ram Investa pa je potekala hišna preiskava zaradi spornih poslov z notranjim ministrstvom o najemu stavbe za potrebe NPU. Kot vzrok preiskave je bila navedena zloraba uradnega položaja. Preiskava je bila tudi na MNZ, taisti dan pa je odstopil državni sekretar Damjan Lah. 14. septembra so kriminalisti NPU zaradi suma gospodarskega kriminala v Elanu opravili več hišnih preiskav; oktobra je nadzorni svet družbe odpoklical predsednika uprave Roberta Ferka; začasno pa ga je nasledila Andreja Košir. Naslednji dan so kriminalisti opravili štiri hišne preiskave, povezane z NLB.
Oktober:
Konec meseca je NPU preiskoval zadeve oziroma postopke, vezane na izvajanje zakona o razvojni podpori pomurski regiji v obdobju 2010–2015. Tam naj bi nastalo za več kot milijon evrov škode. Kazniva dejanja so domnevno povezana z uporabo proračunskih sredstev in zlorabo uradnega položaja. Opravili so 13 hišnih preiskav, pridržali pa dve osebi.
November:
Na začetku meseca so kriminalisti obiskali podjetji Delo Prodaja in DZS v povezavi s spornimi posli Sklada za financiranje razgradnje NEK. Pridržani sta bili dve osebi.
Konec novembra je NPU zaradi suma gospodarskega kriminala opravila več preiskav. Pod lupo kriminalistov sta se tokrat znašla Zdenko Pavček in Aleksander Svetelšek. Preiskava se nanaša na menedžerski prevzem Merkurja.
Akcije NPU-ja in kriminalistov v 2011
Akcije NPU-ja in ostalih kriminalistov - v zadnjem letu so bili opazno aktivni. Nedotaknjena niso ostala niti velika slovenska podjetja. Vprašanje pa je, koliko preiskovanih bo na koncu tudi odgovarjalo.
Pa najprej uvedite preiskavo proti Mateju in SDS , ki sta izbrala lokacijo !
Če nekdo tako važno ustanovo seli na SOD SMODNIKA , potem je glup idiot, al pa hoče dokazat, da se …
lepo da so začeli delati ...samo naredili bojo samo zmedo!! Morali bi začeti prvo samo opozarjati in nato velike akcije!! …