"Pred prihodom fronte bo marsikje zapihal okrepljen jugozahodnik, ki bo najbolj izrazit predvsem v višjih legah Notranjske, Kočevske, Bele krajine in na severovzhodu. V sredo pa bo tudi po nekaterih dolinah, kotlinah zelo vetrovno (npr. pod Karavankami, v Zgornjem Posočju), veter bo marsikje tudi precej sunkovit. Močno bo pihalo tudi po nižinah in zlasti gričevjih vzhodne Slovenije," opozarjajo vremenoslovci agencije za okolje.
Veter se bo polegel šele v noči na četrtek.
Tudi po nižinah sunki vetra nad 70 kilometrov na uro
"Tudi v začetku februarja še vedno vztraja toplo vreme. Dnevna povprečna temperatura je po prevetrenih nižinah tudi za okrog 8 °C višja od dolgoletnega povprečja. V spodnjem sloju ozračja že več dni zapored vztraja topel in precej vlažen jugozahodnik. Vremenska situacija pa se bo v torek hitro spremenila. Zjutraj in dopoldne bo še pihal jugozahodnik, ob prehodu hladne fronte pa bo zapihal okrepljen severnik, ki bo najbolj izrazit v sredo. Najmočnejši sunki vetra bodo predvsem v severnem delu države tudi po nižinah nad 70 km/h," opozarjajo vremenoslovci.
Lahko grmi, meja sneženja se bo hitro spuščala
"Dopoldne bo naše kraje od severa dosegla in hitro prešla hladna fronta – deževalo bo le kakšno uro ali dve, najdlje na jugovzhodu. Padavin ne bo veliko, v večjem delu države bo padlo okrog 5 litrov na m2, nekaj več jih pričakujemo le v Beli krajini. Ob prehodu fronte lahko tudi zagrmi, meja sneženja se bo hitro spuščala, a snega po nižinah tudi tokrat ne pričakujemo. Prehod hladne fronte bodo pospremili močnejši sunki severnega vetra, veter pa bo popoldne prehodno oslabel. Nekaj kilometrov nad tlemi se bo čez dan precej ohladilo, zato bo nastajala spremenljiva oblačnost, možna je še kakšna ploha. Nižje bo ohladitev manj izrazita," pravijo na agenciji za okolje.
Še bolj vetrovno bo v sredo, zato so za sredo razglasili oranžni vremenski alarm za sever države, medtem ko jutri velja rumeni alakrm za celotno državo.
"V sredo se bo anticiklon iznad zahodne Evrope širil proti vzhodu, nad vzhodnim Balkanom in Črnim morjem pa bo ciklon. Med obema sistemoma bo velika razlika v zračnem tlaku pri tleh, okoli 50 mb, posledično bo pihal močan severni veter na Balkanskem polotoku in delu Alp. Kljub hladni zračni masi v gorah, po nižinah ne bo hladno, saj se bo zrak ob spuščanju preko Alp precej segrel in tudi posušil. Nastal bo tako imenovan fenski efekt," pravijo vremenoslovci.
Možne tudi žrtve
Oranžni alarm pomeni, da so vremenske razmere lahko nevarne. "Napovedani možni meteorološki pojavi so neobičajni oziroma se pojavljajo manj pogosto. Gmotna škoda in žrtve so možne. Bodite zelo pozorni in se redno seznanjajte s podrobnostmi v zvezi z napovedanimi vremenskimi razmerami. Zavedajte se tveganj, ki se jim morda ne boste mogli izogniti. Upoštevajte uradno izdana priporočila," o tem, kaj pomeni oranžni alarm, pišejo na spletni strani meteo.si.
dezurni@zurnal24.si
Možne so žrtve.... a se vam je na Žurnalu že čist odpeljalo. Sej ste ratali slabši od 24ur.