Huda poškodba že takoj na začetku sezone pokanja petard. Včeraj popoldan so bili namreč črnomaljski policisti obveščeni o poškodbi s pirotehničnim izdelkom. Ugotovili so, da so otroci v okolici Črnomlja našli neeksplodirano petardo.
"8-letni otrok je v roki držal petardo, iz nje stresal smodniško zmes in z vžigalnikom zanetil ogenj. Prišlo je do vžiga detonacijske zmesi in eksplozije petarde. Otrok je utrpel hude poškodbe dlani in prstov na roki," so sporočili s Policijske uprave Novo mesto.
Uporaba šele od ponedeljka
Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena v času od 26. decembra do 2. januarja. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, je v Sloveniji strogo prepovedana, piše na strani ministrstva za notranje zadeve (MNZ).
Policisti ob tem opozarjajo, da je prepovedana predelava ali uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehnike. Po njihovih ugotovitvah je največ poškodb prav pri prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa. Pirotehničnih izdelkov posameznih kategorij ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, ki so mlajše od:
- 14 let za kategorijo 1 (ognjemetni izdelki),
- 16 let za kategorijo 2 (ognjemetni izdelki),
- 18 let za kategorije 3, P1 (drugi pirotehnični izdelki) in T1 (pirotehnični izdelki za odrska prizorišča). Več podrobnosti najdete na strani MNZ.
25 poškodovanih
Statistika za lanske božične in novoletne praznike oziroma za obdobje od začetka novembra do začetka januarja kaže, da so policisti ugotovili 175 kršitev in podali 71 obdolžilnih predlogov. Največ – kar 60 – kršitev so zabeležili ljubljanski policisti; sledita Policijska uprava Maribor in Murska Sobota. Najmanj kršitev so zabeležili v Postojni in Kranju. Opazen porast je predvsem pri zasegu pirotehničnih izdelkov. V tem obdobju so dobili 129.825 kosov oziroma 17,3 odstotka več kot predlani. Skupno se je poškodovalo 25 ljudi (leta 2009 je bila številka nekoliko manjša – 23), od tega devet otrok.
kje sta zdaj kataina, zalar in kompanija, ki ste predlagali in udejanjili tako poživinjeno zakonodajo na področju prometa in storili …
Križar, ti imaš pa vedno tako podle in nezrele komentarje, da se lahko človek ob tem vpraša, če ne izhajaš …
Kje so bili pa starši,al je otrok pankrt???