Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba je poudarila, da ŠOS že šest mesecev opozarja vlado, da je socialni položaj študentov in dijakov težak in zato vlada študentom ne more vzeti socialnega korektiva, s katerim si krijejo stroške.
Glede napovedanih demonstracij študentov je minister dejal, da je to možnost izražanja svojega mnenja. Na ministrstvu pa so še vedno odprti do konstruktivnih predlogov študentov glede zakona o malem delu, četudi je predlog zakona že v medresorskem usklajevanju.
Po njenih besedah morajo študentje imeti možnost, da pridobijo denar za pokrivanje stroškov ter si privoščijo študij in s tem odskočno desko za zaposlitev.
Dodala je, da je treba urediti štipendije ter problem pomanjkanja študentskih postelj v študentskih domovih.
"Samo 16,4 odstotka študentov spi v študentskih posteljah, imamo 110 tisoč študentov, 30 odstotkov študentov pa plačuje najemnino. Najprej je treba urediti socialni položaj študentov, šele nato se lahko pogovarjamo o omejitvah," meni Katja Šoba.
S podobnimi problemi se srečujejo tudi dijaki, pa pravi Spremo. S predlogom zakona o šolski prehrani se ukinja brezplačna malica vsem dijakom, zato ne morejo pristati na ukinitev pravice do stoodstotno subvencionirane dijaške prehrane.
Poudaril je, da dijaki ne nasprotujejo ureditvi šolske prehrane v osnovnih šolah, vendar ne na račun dijakov. Po izračunih DOS bi država potrebovala dodatnih 12 milijonov evrov za zagotavljanje brezplačne malice osnovnošolcem in dijakom.
Po ocenah ŠOS bodo stroški protesta znašali približno 50 tisoč evrov. ŠOS, DOS in študentski klubi so iz večjih slovenskih mest organizirali avtobusne prevoze, trenutno pa imajo napovedanih 50 avtobusov.