Slovenija bo Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) za pomoč državam v boju proti eboli namenila prispevek v višini 30.000 evrov, so sporočili z zunanjega ministrstva.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, Slovenija deli zaskrbljenost mednarodne skupnosti glede širjenja ebole v Zahodni Afriki in podpira vsa mednarodna prizadevanja za zajezitev epidemije.
Vlada se je zato odzvala na poziv WHO in sprejela sklep, da za humanitarno pomoč ob epidemiji ebole WHO nameni 30.000 evrov. Prav tako se preučuje možnost namenitve nadaljnje pomoči prizadetim državam, so sporočili z MZZ.
Evropska unija 24 milijonov za cepivo in zdravila
Hemoragična mrzlica ebola je po zadnjih podatkih WHO terjala že skoraj 4900 smrtnih žrtev, okoli 10.000 ljudi pa se je z njo okužilo. Epidemija je najhuje prizadela Liberijo, kjer so zabeležili 4665 primerov okužbe in 2705 smrti. Sledi ji Sierra Leoone s 3706 primeri in 1259 smrtnimi žrtvami. V Gvineji, kjer je bolezen decembra lani izbruhnila, se je okužilo 1540 ljudi, umrli pa so 904.
Posamezne primere okužbe v Afriki so zabeležili še v Senegalu in Nigeriji, vendar v teh dveh državah ebole po zagotovilih WHO ni več. Zunaj Afrike so zabeležili dva primera okužbe zdravstvenih delavcev v ZDA in en tovrsten primer v Španiji.
Tudi Evropska komisija je danes napovedala, da bo iz proračuna EU namenila 24,4 milijona evrov za nujno potrebne raziskave ebole. Sredstva bo dodelila petim projektom, in sicer od obsežnega kliničnega preskušanja možnega cepiva do testiranja obstoječih in novih spojin za zdravljenje ebole.