Zato je ura na stolpu le na treh straneh

Foto: Albin Bezjak: Ptuj Ptuj Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj
Izlet v najstarejše slovensko mesto, razpeto med vinorodnimi griči in reko Dravo ...
Oglej si celoten članek

Ptuj je eno od slovenskih mest, za katerega si morate nujno vzeti vsaj dan časa in ga dobro raziskati. Gre namreč za najstarejše slovensko mesto, ki je bilo v času Rimskega imperija središče Spodnje Panonije. Rimska Petoviona pa je bila verjetno celo dvakrat večja kot danes.

Ena od zanimivosti Ptuja je zgodba o uri na mestnem stolpu, ki je postavljena le na treh straneh. "Ker takratni lastniki gradu niso želeli prispevati denarja za prenovo mestnega stolpa, ko je mestna oblast zbirala sredstva, so jih ti kaznovali tako, da jim na njihovo grajsko stran niso vgradili ure," nam je povedala direktorica Zavoda za turizem Ptuj Tanja Srečkovič Bolšec.

Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj

Ptuj je poln zanimivosti, ena od teh je srednjeveško staro mestno jedro s Slovenskim trgom. "Ta je eden redkih srednjeveških trgov, ki ga niso znovelirali, torej je ostal nagnjen in lijakastega tlorisa, kot v srednjem veku, ko je bil na njem še tržni prostor," opisuje direktorica.

Opozarja pa tudi na veduto mesta, ki ima značilno trikotno obliko z mogočnim grajskim kompleksom na vrhu in jo na vsaki strani omejujeta srednjeveška samostana, minoritski in dominikanski samostan.

Kaj morate nujno obiskati

Tanja Srečkovič Bolšec ob izletu Ptuja svetuje obisk rovov pod gradom, ki so vedno enake temperature in v njih okušati vina s tega vinorodnega območja: "Od lanskega leta imamo namreč nov turistični produkt degustacije v temi." Ljubiteljem vina priporoča tudi obisk vinske kleti Ptuj, ki prav tako hrani najstarejši vinski arhiv v Sloveniji. Najstarejše slovensko vino je Zlata trta iz leta 1917.

Foto: Mankica Kranjec: Ptuj Ptuj

Zbirke v ptujskem gradu so po njenih besedah vrsto let zapored najbolj obiskane muzejske zbirke v Sloveniji: "Ob 1950 letnici, ki jo je mesto Ptuj praznovalo v letu 2019, je bila odprta razstava Osrčje Petovione, ki prikazuje razvoj mesta Ptuj na višku svoje moči v času rimske antike."

Direktorica priporoča tudi obisk arheološkega parka Panorama, kjer se lahko sprehodite med rimskimi spomeniki. Pa tudi obisk Mitrejev, templjev posvečenim božanstvu Mitri: "V času rimske antike je bil Ptuj eden od centrov stare religije, ki se je na naš prostor razširila iz področja Perzije."

Ustavite se lahko še v domačiji Klinc pri Ptuju, kjer boste priča tradicionalnemu ročnemu postopku izdelave kurentovih oprav – kurentij. Prav kmalu pa se obeta tui kurentovanje.

Spodaj lahko preverite večje dogodke, ki vas pričakujejo na Ptuju v tem letu ...

  • Kurentovanje 15.–25. februar 2020
  • Salon Sauvignon 18. april 2020
  • Spoznajmo države evropske unije 9. maj 2020
  • Dobrote slovenskih kmetij 15.–17. maj 2020
  • Operni večer na Panorami 20. junij 2020
  • Ptujske grajske igre 20. junij 2020
  • Art Stays 9.–12. julij 2020
  • Festival Arsana 24.–31. julij 2020
  • Ptujska noč 31. julij in 1. avgust 2020
  • Rimske igre 20. do 23. avgust 2020
  • Dnevi poezije in vina 26.–29. avgust 2020 
  • Festival narodno -zabavne glasbe 28.–30. avgust 2020
  • Martinovanje 11. november 2020
  • Ptujska pravljica 11.–30. december
  • Silvestrovanje 31. december 2

Popotnik Da, tudi to imamo v Sloveniji!

anja.scuka@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.