To je pravi naslov, če želite videti bobra

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Mokrišče Jovsi v občini Brežice, ki je zaradi biotske pestrosti zanimivo posebej za manjše otroke, se najbolj splača obiskati prav v tem času.
Oglej si celoten članek
Jovsi so obsežna naravna ravnica, sestavljena iz več mokrišč, ki so bogata z različnimi rastlinskimi in živalskimi vrstami. Tu ima stalno ali občasno prebivališče okoli 60 ptičjih vrst, med drugimi orel belorepec, zlatovranka, črna in bela štorklja, kozica ter dve evropsko ogroženi vrsti; kosec in črnočeli srakoper. V regulirani rečici Šica in v nekdanjih rečnih mrtvicah je več vrst dvoživk, metulj močvirski cekinček pa živi na obrežnih rastlinah. Na tem območju uspeva kar 132 rastlinskih vrst, med njimi so tudi nekatere zelo redke, kot so na primer navadni kačji jezik, močvirska kukavica, navadna vodna lečica in lasasti dristavec.
 

V mokrišču tudi opazovalni stolp

Ravno zaradi pestre živalske in rastlinske ponudbe bi Ivan Urek iz Krajevne skupnosti Kapele obisk priporočil družinam, starejšim in šolarjem. Kot je omenil Urek, imajo za slednje pripravljene učne delovne liste o pticah, drevesih, dvoživkah, gozdu in drevesih. Prav tako je za obiskovalce pripravljen tudi predstavitveni film v več jezikih, v katerem je prikazan  živi svet Jovosov in gozd Dobrava.

Urek nato predlaga ogled in sprehod po Koščevi poti, kjer je mogoče videti različne ptice, mokrišča in tudi bobra, ki se je nedavno tu naselil. Pot, ki je dolga kilometer in tako primerna tudi za družine z majhnimi otroki in nam vzame približno uro počasne hoje, vodi do opazovalnega stolpa. Od tam seže pogled po celotnem mokrišču. Kot najboljši čas za obisk Urek navede pomlad in poletje, v kolikor ni preveč deževja pa tudi jeseni.

Letno morkišče obišče približno 300 posameznikov

Jovsi turistično še niso tako oblegani, saj letno sem zaide le od 200 do 350 posameznikov. Urek doda, da so z željo po ustreznem obnašanju vseh obiskovalcev "postavljene informacijske table, ki govorijo o poteku poti, ogledu in kako se je treba na tem območju obnašati". 
Za konec Urek še pove, da je v teku projekt pod vodstvom Kozjanskega parka, ki bo uredil območje, namenjeno razmnoževanju in umestitvi v naravo zaščitene nižinske žabe plavček.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.