Medtem ko naša Kranjska Gora in Bled v času svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju veljata za velika osmoljenca, saj nista uspela zapolniti hotelskih kapacitet, prav tako sta zaradi napovedane gneče izgubila dnevne obiskovalce, je eden glavnih zmagovalcev avstrijski Beljak. Primerljivo visok standard in predvsem nižje cene namestitev so v času prvenstva privabile marsikaterega gosta Planice, kot tudi številne reprezentance, ki so se do prizorišča prvenstva vsakodnevno raje peljale 30 minut, kot pa bivale v bližnji Kranjski Gori.
Beljak se je že pred prvenstvom aktivno vključil v promocijo prvenstva. Da mesto diha s prvenstvom je ta čas moč čutiti že ob vstopu v jedro mesta, kjer obiskovalce veselo pozdravlja velika zastava.
Mi smo mesto obiskali že v času božično-novoletnih praznikov in bili nad njim že takrat navdušeni. Beljak ni prav veliko mesto, vendar obiskovalcu vseeno nudi veliko zanimivosti, ki si jih lahko ogleda. Morda za dan obiska nismo izbrali najboljšega termina, tja smo se namreč odpravili na Božič, kar je vplivalo na to, da je bilo sicer živahno mestno jedro v takrat malo manj živahno. Trgovine in lokali, tisti, ki so sploh bili odprti, so se zaprli že pred 16.00, domačini pa so hitro odšli praznovat k družinam.
Odkrivanje drugega največjega mesta na avstrijskem Koroškem smo začeli pri železniški postaji, kamor nas je po uri in pol vožnje pripeljal vlak iz Ljubljane. Za enosmerno karto smo plačali 9.9 evra na osebo, v tem času pa lahko uživali z opazovanjem okolice. Pred našimi očmi se je zelena okolica v Sloveniji čez mejo hitro spremenila v snežno odejo. Tudi temperature so bile temu primerne.
Od tam nas je pot vodila naravnost v staro mestno jedro, kjer nas je na vsakem koraku opominjalo, v katerem času smo. Mesto je bilo do potankosti okrašano in vso v znamenju adventa. Prek mosta čez Dravo nas je pot pripeljala na Glavni trg s trgovinami, galerijami in prijetnimi kavarnami, kjer smo si privoščili topel napitek in skozi okno opazovali dogajane zunaj.
Hitro smo opazili, da so v mestu dom našle številne lepe stare cerkve, izmed katerih se prav posebej bohoti cerkev sv. Križa. Koralno rožnato stavbo so zgradili v 18. stoletju, danes pa je priljubljen motiv med fotografskimi navdušenci. V privlačni notranjosti najdemo osupljive freske na obokih, ki so jih dodali v 60. letih prejšnjega stoletja. Za ta čas je bila za obisk zanimiva tudi cerkev sv. Nikolaja, kjer smo v notranjosti lahko videli jaslice, malo večje pa so nas pričakale še pri izhodu na trg. Za prekrasen razgled nad mestom pa svetujemo cerkveni zvonik gotske cerkve sv. Jakoba.
Če želite o zgodovini Beljaka zvedeti več, morate obiskati mestni muzej (Museum der Stadt Villach), kjer si lahko ogledate krajevno zgodovino, srednjeveško umetnost in arheologijo, občasno pa v njem gostijo tudi posebne razstave. Pred tem preverite odpiralni čas, mi smo imeli to nesrečo, da je bil na dan obiska zaprt. Zanimiva pa je tudi krajša predstavitev mesta, ki jo lahko zasledite čez celotno mesto in je narejeno na interaktivni način, dostopna pa je tudi v slovenskem jeziku. Čez center mesta prav tako vozi brezplačni turistični avtobus.
Na svoj račun bodo v Beljaku prišli tudi ljubitelji avtomobilov, saj se tam nahaja tudi beljaški avtomobilski muzej. V muzeju, ki leži tri kilometre iz mesta, so razstavljene ikone vsakdanjega avtomobilizma, na primer modeli, kot so BMW Isetta, Fiat Topolino in več kot 200 drugih. Če ga želite obiskati, se do tja lahko odpeljete z avtobusom št. 5179.
Višje plače in nižje cene. Bolje živeti v Avstriji kot v Sloveniji.
A lahko prosim pišete origal imena in ne poslovenščena ker nimam pojma kje je to in pol tudi google ne …
sorry ampak Villach ( ne Beljak ) mene ne bo več videl. so svojo naklonjenost do mene državljana Slovenie pokazali …