Rast cen življenjskih potrebščin je vedno večja, vse višje so tudi položnice, pri čemer se plače (vidneje) ne spreminjajo. Po opažanjih turističnih delavcev to (še) ni vplivalo na zanimanje za potovanja, ravno nasprotno, po njihovih besedah bomo letošnje počitnice še v večji meri kot v preteklosti izkoristili za dopust v oddaljenih krajih. To nakazujejo tudi zadnje rezervacije, saj vse več Slovencev za prevozno sredstvo izbere letalo. "Slovenci in Slovenke že tradicionalno zelo radi potujemo. Dopust je pri nas izredno visoko na lestvici prioritet in ena od zadnjih stvari, ki smo se ji pripravljeni odpovedati," je prepričan Marjan Beltram, izvršni direktor za turizem in storitve mobilnosti v družbi Nomago.
Da se potovalne navade vračajo v stare tirnice, ki smo jih bili vajeni pred epidemijo, ugotavljajo tudi pri turistični agenciji Sonček. Omenijo, da so za razliko od časa med epidemijo, ko se je rezerviralo v zadnjem hipu, sedaj ponovno priljubljene t. i. first minute rezervacije. Med drugim zavoljo slabih izkušenj z rezervacijo v zadnjem hipu, ko so mnogi ostali brez želenih počitnic oziroma so jih preplačali, so januarja celo dosegli oziroma presegli številke iz rekordnega leta 2019.
Po njihovih opažanjih potovanja kljub vsem pretresom ostajajo na visoki prioritetni listi Slovencev, ki si želijo pobegniti od vsakodnevne rutine. Nazadnje so večji zadržek med ljudmi zaznali, ko se je začela vojna v Ukrajini. "Približno štirinajst dni smo imeli manj rezervacij za tujino, potem pa se je krč sprostil in od takrat delamo dobro. Res pa je, da so tudi v turizmu cene malce višje, pač v skladu s porastom cen goriva, hrane," svoja opažanja razkrijejo pri Sončku.
Dodajo, da so se zaradi nestabilnih časov turistične agencije in zavarovalnice morale prilagoditi. Po novem tako veliko agencij ponuja brezplačno odpoved za večino aranžmajev (t. i. free cancelation), ki omogoča, da brez navedbe vzroka potniki rezervirane počitnice do štirinajst dni pred potovanjem odpovejo.
Bo Hrvaška letos v ospredju?
Da smo Slovenci že od nekdaj potovalen narod, ki svoj prosti čas rad preživi v tujini in odkriva nove kraje, potrjujejo vsakoletne številke Statističnega urada Republike Slovenije (SURS). Te pravijo, da se je lansko poletje na vsaj eno zasebno potovanje odpravilo kar 56 % prebivalcev Slovenije. Skupno smo lani tako opravili nekaj več kot 2,1 milijona zasebnih potovanj. Medtem ko smo v času pandemije svoj dopust v večini preživljali doma, so se trendi ponovno nagnili v korist tujini. Po podatkih SURS smo v poletnih mesecih leta 2022 opravili okoli 2,3 milijona turističnih potovanj, od tega večino (64 %) v tujini. To se je zgodilo prvič po epidemiji covida-19, ko je bilo razmerje obrnjeno.
Pozitiven trend se bo očitno nadaljeval tudi v letošnjem letu, s to razliko, da bo letos Hrvaška, ki je bila dolga leta povsem pri vrhu priljubljenosti slovenskih dopustnikov, po besedah Beltrama nekoliko v ozadju. Če je še lansko leto kar 70 % Slovencev za glavni dopust izbralo Hrvaško, bodo letos zanimive predvsem bolj oddaljene destinacije. "Hrvaška z zadnjimi podražitvami postaja cenovno nekonkurenčna. Ko upoštevamo vse stroške, torej stroške poti, nastanitve, hrane in aktivnosti, hitro vidimo, da si lahko za enako ceno privoščimo tudi dopust na kateri od bolj oddaljenih destinacij ali celo katerem od rajskih otokov," enega izmed možnih razlogov za omenjen trend navede Beltram.
S povsem drugačno zgodbo se letos soočajo pri Sončku, kjer celo opozarjajo na veliko povpraševanje po Hrvaški, "ki je odprla meje z Evropo in tako postala še bolj zanimiva velikemu turističnemu potencialu". In dodajo: "Predvsem z rezervacijo počitnic na Hrvaškem velja letos pohiteti".
Toliko Slovenci odštejemo za potovanja
Znesek, ki ga Slovenci namenimo za dopust, zelo variira in je odvisen od finančnega stanja posamezne družine. Zato ga je tudi težko oceniti. Beltram tako razkrije približen znesek, ki smo ga Slovenci pripravljeni plačati za potovanja. Po grobih ocenah Slovenci za dopust običajno namenimo od 1000 do 5000 evrov, odvisno sicer od izbrane destinacije, nastanitve, trajanja dopusta in velikosti družine oziroma skupine.
Lanskoletni podatki SURS pravijo, da Slovenci na zasebnih potovanjih dnevno zapravimo približno 64 evrov. Največ izdatkov so domači turisti namenili za nastanitev, najvišje pa so imeli na poslovnih potovanjih. Na teh je povprečna dnevna poraba obsegala 130 evrov. Več izdatkov so imeli v tujini, v povprečju 132 evrov.
Pri Sončku pa svojim gostom želijo predvsem predstaviti to, da "četudi živiš v preprosti sobici, lahko še vedno maksimalno uživaš". Pri tem se zavedajo, da najnižja cena vselej ni prava rešitev za vsakogar. "Pomembno je razbrati pričakovanja ljudi," so prepričani.
Jaz sem se dopustu v hrčkolandiji odrekel že zdavnaj,čeprav me pot na druge destinacije stane nekaj več,ampak se to zregulira …
Bomo šli v Grčijo!
Upam, da bo Slovenec videl, da obstaja še kakšno drugo morje kot hrvaško. Hrvat pa bo spoznal, da je Slovenec …